Vyvýšené záhony – záruka bohaté úrody

Bohatá úroda zeleniny a krásně kvetoucí letničky jsou snem každého zahrádkáře. Někdy je však cesta k úspěchu trnitá – například tehdy, když na Vašem pozemku převažuje písčitá či jílovitá půda, která není pro pěstování ideální. Vlastnosti půdy lze samozřejmě zlepšit přidáváním organické hmoty, jako je kompost či hnůj, změna k lepšímu se však projeví až za několik sezón. Do té doby si lze vypomoci správně založeným vyvýšeným záhonem.

Co je to vyvýšený záhon

Jak už název vypovídá, jedná se o záhon, který se nachází nad úrovní ostatního terénu. Zpravidla mívá obdélníkový tvar a bývá ohraničen dřevěnými prkny, cihlami, či kamennými kvádry. V závislosti na použitém materiálu může záhon plnit také okrasnou funkci. Omezený prostor lze snadno vyplnit velkým množstvím organické hmoty, což umožní kvalitnější pěstování než na záhonech plných jílovité půdy.

Kromě kvalitnějších podmínek pro růst rostlin mají vyvýšené záhony další výhody:

  • Pomalu se rozkládající organická hmota poskytuje rostlinám optimální prostředí. Není potřeba přihnojovat chemickými hnojivy, stačí jen pravidelně doplňovat kompost.
  • Vyvýšený záhon je lapač slunečních paprsků a také srážkové vody. Absorbuje ji mnohem lépe, než běžný záhon. Kombinace slunce a rozkládajícího se kompostu zeminu prohřívá a urychluje růst rostlin a tím i sklizeň.
  • Záhon z lehčích materiálů je snadno přenosný a můžete ho vždy přemístit tam, kam právě potřebujete. Může se stát okrasným prvkem i na vydlážděné ploše, kde není možné nic jiného pěstovat.
  • Starší a méně pohybliví lidé ocení snadnou práci na záhoně, u které se nemusí příliš ohýbat. Ti, kteří mají naopak do záhonu ztížený přístup, jsou slimáci, krtci a plevel.

Jak vyvýšený záhon založit

Především je potřeba pro něj vybrat vhodné místo. V úvahu vezměte sluneční svit, sklon terénu a jeho orientaci. Poté si vyznačte tvar budoucího záhonu. Okolo záhonu ponechte dostatečné místo, nejlépe tak, abyste kolem něj bez problémů projeli se zahradním kolečkem. Pokud budete mít k záhonu přístup ze všech stran, může být široký až 160 cm. V opačném případě je vhodnější záhon o polovinu užší.

Pokud bude záhon „vyrůstat“ z půdy pod záhonem, je potřeba ji zrýt a odstranit z ní travní drny a plevel. Na dno záhonu je také vhodné položit králičí pletivo s malými oky. Obruba záhonu může být stlučena z dřevěné kulatiny, nebo fošen, nebo poskládána z navršených kamenů, cihel, či tvárnic. Záleží pouze na Vašich estetických požadavcích. Dřevo je vhodné naimpregnovat či zevnitř záhonu potáhnout jezírkovou fólií, aby se prodloužila jeho životnost. Poté už můžeme na záhon navrstvit větve a drny z výkopu záhonu, na ně vrstvu listí či posekané trávy a poté už přijde na řadu kompost či dobře uleželý hnůj s kvalitní zeminou.

 

Pokud zvolíte některý z našich dřevěných truhlíků a záhonů na vysokých nohách, ušetříte si mnoho práce. Dřevěný vyvýšený záhon stačí naplnit kvalitním substrátem s organickou hmotou a pustit se do pěstování.