Jak mít perfektní trávník?

Krásného trávníku docílíte tak, že nebudete po zimě otálet. Jak odejde poslední mrazík, je čas dát se do práce. Nejdříve vás čeká hrubší práce – hrabání listí, sběr kamenů a větví po zimě.

 

Jak pečovat o trávník na začátku roku?

Trávník – radost pohledět a procházet se po něm naboso třeba po celý den.

A pak na něm cvičit, ležet, běhat s dětmi, sedět s přáteli, popíjet čaj nebo jen tak se koukat směrem k milované zahradě. Přesně takový zelený skvost, který bude leckdo obdivovat, můžete mít na své zahrádce. A přitom na něm nenechat ruce. Jak?

Duben – první sekání

V měsíci dubnu můžete po zimním spánku zprovoznit také svou sekačku. Nesekejte příliš urputně, trávu ponechte vysokou 4–5 cm. Pokud pečujete o trávník starší než 2 roky, použijte vertikutátor, který naruší povrch země. Zde přichází na řadu první hnojení roku. Na místa, která zmrzla a nic na nich neroste, vysejte nový trávník.

Květen – pravidelné sekání

Zahrádka už jede v plném proudu a vy pravidelně sekáte. Trávu okolo domu sekejte alespoň 2× týdně, u porostu okolo chat a chalup můžete interval o něco prodloužit.

Co dělat, když je moc sucho

V suchém období je nutné dodávat trávě vláhu, zalévat ji a hnojit buď dlouhodobými nebo krátkodobými hnojivy.

Kdy založit zcela nový trávník?

I když to možná vypadá, že nejvhodnější období pro založení trávníku, je jaro, není to tak. Když totiž trávu zasadíte už na podzim, necháte ji zažít chladné období a první sekání ještě před zimou. Po tomto postupu bude na jaře v daleko lepší kondici.

Na podzim také nebude třeba bojovat s tolika plevely a uchylovat se k použití postřiku. Přesto se založením trávníku na jaře v zásadě žádnou velkou chybu neuděláte.

Jak založit nový trávník?

Nevíte, po jakém osivu sáhnout? A přejete si hustý trávník co nejrychleji? Anglické trávníky a golfová hřiště vědí své. Vysejete kostřavovou směs. Pro golfový trávník green nebo fairway. Kostřavy zvládají sucha, jsou jemné a přežívají i nízké kosení.

Vybírejte osivo s delšími kořeny (150–200 cm), které přežije i sucha a mrazy, jelikož si z hloubi půdy vytáhne vlhkost a živiny. Tato osiva oceníte i v případě, že se budete starat o trávník u chalupy nebo u chaty. Přežije bez pravidelného zalévání a není nutné jej tak často hnojit a sekat.

Přejete si, aby semínka rostla rychle a rovnoměrně? Použijte startovací hnojivo, které setře rozdíly mezi místy v půdě plných živin a těmi méně výživnějšími. U hnojiv v tomto období můžete také sledovat obsah dusíku a hořčíku, který by měl být vysoký.

Nyní přijde na řadu pravidelné kropení, aby povrch půdy nevysychal. Na rychlé vysychání trávníku myslete a nedejte mu šanci. V době klíčení zalévejte klidně 5× denně.

Když už tráva vzejde a začne se zahušťovat, vláha se v ní udrží déle. Dopřejte ji v té chvíli pravidelný rozvrh v dodávání blahodárné vody.

Zalévání trávníku

Po prvním sečení bude stačit dvakrát za den. Nebojte, několikaleté trávníky můžete zalévat jednou za 2–3 dny. Jak už to na zahrádce chodí, nejlepší je zalévat ráno nebo večer, vyhnout se době mezi 11 a 17 hodinou. Pokud trávník posekáte, zalejte jej až 5. den od doby sečení.

Sekání trávníku

Včasným sekáním nic nezkazíte, naopak. Pokud už je co, trávník posekejte. Zlepšíte tak jeho hustotu a začnete se vyhýbat šíření plevelů a zbytečného používání chemie. Nezapomeňte, že přerostlý trávník nevypadá hezky nikdy.

Jak často sekat

Sečte 2× týdně a trávník vám neporoste nahoru, zato do stran, což je žádoucí. Trávník tím bude hustší. To podpoříte ještě více tím, že bude sekat 3× týdně. Když budete sekat jen jednou týdně, už si zahráváte, že váš trávník nebude ve formě. Dále pamatujte, že se zkracují jen třetiny délky jednotlivých lístků.

Jak si usnadnit sekání zahrady?

V dnešní době jsou stále oblíbenější robotické sekačky, díky kterým ušetříte čas. Sečou totiž trávu bez vašeho dohledu. Trávník bude mít díky robotické sekačce pravidelný a dokonalý vzhled. Nevyžadují žádné palivo, jsou tedy ekologické. Dalšími výhodou je snadnější údržba a bezpečnost. Jsou navržené tak, aby byly bezpečné pro děti i zvířata.

Sekačku mějte ostrou – nejlépe vřetenovou

Tupá sekačka vám trávník spíše poškodí. Vy chcete trávník osvěžit a zkrášlit, ne mu ublížit. Pokud si přejete špičkový vzhled trávníku, uvidíte, že bez vřetenové sekačky se neobejdete. Vyberte sekačku s dostatečně výkonným motorem, aby váš střih byl skutečně čistý.

Travička zelená – co když se nedaří?

Sněžná plíseň. To je lidově houbová infekce, kterou se zbavíte provzdušněním a fungicidem. Vyčkání na sluníčko a vyšší teploty je na místě. Ve chvíli, kdy se trávník zazelená, máte vyhráno, jinak můžete prázdná místa znovu dosít.

Hnojení trávníku

Tráva je rostlina jako každá jiná. Je zvláštní, že i s tímto vědomím ne každý svůj trávník pravidelně hnojí. Váháte, jestli sáhnout po krátkodobém nebo dlouhodobém hnojivu? Krátkodobá hnojiva se aplikují jednou za 3–6 týdnů. Hnojiva dlouhodobá, která experti doporučují pro jejich ekologičnost, vydrží až 2–3 měsíce. Tato volba je skvělá i z finančních a časových důvodů.

Nejlépe uděláte, když použijete kombinované hnojivo nebo ledek vápenatý. Kyselost poté upravte vápencem. Pamatujte, že se nikdy nesmí hnojit a vápnit ve stejnou chvíli.

Vertikutace trávníku

Správnou vertikutací narušíte povrch trávníku, což mu prospěje. Proříznutím drnu trávě ulevíte a pokud se ptáte, jak často vertikutaci provádět, pak třikrát ročně. Dá se říci, že čím hustší trávník, tím častější vertikutace.

Je to takhle jednoduché:

  1. Kvalitní travní semeno a hnojivo.
  2. Dvakrát ročně vertikutace.
  3. Sečení vhodnou sekačkou provádět vždy perfektně ostrým nožem.
  4. Nezapomínat na pravidelnou závlahu.

 

Byl pro vás tento článek užitečný? Pošlete nám vaši zpětnou vazbu.