Levné a bezpečné vánoční osvětlení pro Vaši zahradu

Co pro Vás znamenají Vánoce? Vánoční stromeček, dárky, cukroví a koledy? Nebo také dny strávené s rodinou, útulně vyzdobený domov a setkání s přáteli nad svařákem? V každém případě atmosféru těchto kouzelných svátečních dní umocní správně vybrané vánoční osvětlení. Poradíme Vám, jak poznat takové, které bude úsporné, bezpečné a spolehlivé.

Vánoční LED osvětlení pro úsporu nákladů

Možná letos plánujete na Vánocích tak trochu šetřit. Pak do Vašeho konceptu skvěle zapadne vánoční LED osvětlení. Jednak díky LED technologii nezruinují Vaši peněženku při nákupu ani při jejich následném provozu. Rovněž Vás překvapí svými možnostmi a pohodlným nastavením.

Naše vánoční tipy:

  • Dnes se už nemusíte rozhodovat, zda si na Váš vánoční stromeček pořídíte řetěz s bílými nebo barevnými diodami. Kupte si variantu 2 v 1, která svítí barevně i jednobarevně, a sviťte podle své aktuální nálady. Moderní řetězy rovněž zvládají až 9 světelných efektů, jako je blikání, barevné přechody, či stmívání.
  • Stále populárnější je také funkce časovače, díky které si zvolíte, v kolik hodin se Vaše osvětlení automaticky zapne, poté bude 6 hodin svítit a dalších 18 hodin bude opět zhasnuté. Nastavte si hodinu zapnutí podle času, kdy se vracíte z práce a užívejte si příchodu do útulně rozzářeného domova!
  • Velmi oblíbené je také dálkové ovládání k vánočnímu řetězu. Pokud se nemůžete rozhodnout, zda právě teď chcete, aby Vaše osvětlení blikalo, pomalu se rozsvěcelo a stmívalo nebo svítilo nepřetržitě, mějte po ruce ovladač a LED diody přepínejte podle své nálady.
  • Další důležitá otázka – chcete zelený nebo průhledný kabel? Zatímco dříve jste v obchodech narazili pouze na řetězy se zeleným kabelem, který se více hodí na vánoční stromeček, dnes už je samozřejmostí také transparentní kabel, který vypadá lépe a nenápadněji při výzdobě oken, zábradlí nebo na stále populárnějším bílém či zasněženém vánočním stromku.
  • Většinu řetězů obvykle můžete využít v interiéru i pro venkovní svícení. Vánoční osvětlení na zahradu však musí splňovat speciální požadavky. Víte jaké? Čtěte dále.

 

5 zásad pro výběr vánočního osvětlení

  1. Při nákupu LED světel je důležité bezpečí. Než v kamenném obchodě zaplatíte, případně ihned, jakmile obdržíte zásilku s vánočním osvětlením z Vašeho oblíbeného e-shopu, vánoční dekorace pořádně překontrolujte. Pokud ve vás zpracování vánočních dešťů, řetězů nebo hvězd vzbuzuje obavy, kabely jsou příliš tenké, a ten napájecí měří od vidlice k první diodě méně než 1,5 metru, osvětlení vraťte, nebo nejlépe ho vůbec nekupujte.
  2. Na krabici musí být vždy uvedeno, zda výrobek splňuje požadavky na bezpečnost a normy Evropské unie. Hledejte znak CE, ev. logo sdružení TÜV, institutu VDE, či Elektrotechnického svazu českého – ESČ.
  3. Na balení musí být také jednoznačně vyobrazeny možnosti jeho použití. Čím vyšší hodnota IP, neboli stupně krytí, je na něm uvedena, tím větší ochranou proti venkovním vlivům vánoční dekorace disponuje, a tudíž ji můžete bez obav použít i na zahradě. Vánoční osvětlení pro venkovní použití musí být označeno IP alespoň 44.
  4. Vánoční řetězy před sezónou, v průběhu Vánoc, i po nich důkladně kontrolujte a nefunkční výrobky včas měňte za nové. Šetření tu není na místě. V LED světelných dekoracích sice nelze měnit jednotlivé diody, jako tomu bývalo u žárovkových řetězů, na druhou stranu kvalitní LED osvětlení vydrží svítit až 50 000 hodin.
  5. A rada na závěr – při instalování venkovního vánočního osvětlení berte ohled na své sousedy, kterým se na rozdíl od Vás nemusí líbit záplava blikajících žárovek, a předimenzovaná výzdoba vašeho domu na ně může působit rušivě. Současné LED diody mají až 10 x větší svítivost, než dřívější žárovky, a 2x větší, než zářivky. Proto zde jednoznačně platí, že méně znamená více.

 

Vaše nové vánoční dekorace si vyberte v e-shopu Kokiskashop.cz.