Udržte ve svém zahradním bazénu čistou vodu po celé léto

Přes léto dostává voda v bazénu pořádně zabrat. Kromě napadaného listí, utonulého hmyzu a nanošené hlíny se do vody dostávají i zbytky opalovacího krému nebo organické látky z lidské kůže. Není divu, že se voda zakalí a rozmnoží se v ní řasy a baktérie. Řešením je pouze důsledná údržba bazénu a pravidelné čištění bazénové vody.

Jak na čištění vody v bazénu

Na začátek dobrá zpráva – čištění vody, pokud opravdu dodržíte správný postup a ani jednou ho nevynecháte, nezabere víc než 15 minut týdně. Základem je kvalitní písková filtrace, u menších bazénů postačí i filtrace kartušová. Pouze na filtraci ale spoléhat nemůžete. Nezbytným doplňkem je proto bazénová chemie na bázi chlóru či bezchlórová. Pravděpodobně se neobejdete také bez bazénové síťky na odstraňování větších nečistot či bazénového vysavače. Jak na to?

Před napuštěním vody, zejména po zimě, se ujistěte, že jsou stěny a dno bazénu dokonale čisté. V perfektním stavu musí být i filtrace – v pískové je třeba udržovat vhodné množství písku či křemeliny, tu kartušovou je potřeba jednou týdně propláchnout pod proudem vody. Čerpadlo filtrace musí být zcela ponořené ve vodě a vytlačovat silný proud vody.

Než aplikujete jakoukoliv bazénovou chemii, změřte pH vody v bazénu a případně ho upravte pomocí vhodného přípravku. Ideální hodnota je mezi 6,8 – 7,4, kontrolujte ji každý týden speciálním testerem. Pokud je voda velmi zanedbaná, ošetřete ji šokovou terapií, např. přípravkem Chlor Šok, který výrazně zvedne hladinu chlóru v bazénu a zahubí nežádoucí mikroorganismy. V takové vodě se samozřejmě nekoupejte a počkejte, až hladinu chlóru opět klesne. Při běžném provozu je optimální obsah chloru 0,3 – 0,5 mg/l.

Nejčastější problémy s bazénovou vodou

Jestliže se na hladině vytvoří jemný zákal, který filtrace nedokáže vyčistit, použijte Vločkovač. Do bazénu se aplikuje při puštěné filtraci, čímž se přípravek rozmístí do celého bazénu. Kluzké dno zase signalizuje rozmnožení řas v bazénu. Před nimi Vás ochrání Algaestop/Stop řasám. Obvykle je nutné přidat i Chlor Šok a Vločkovač. Hnědá voda většinou značí nadbytek železa. Použijte přípravek Mineral Minus a po 24 hodinách také Vločkovač. Stejným způsobem odstraníte problém také s průhledně zelenou vodou, která signalizuje příliš mnoho mědi.

Koupejte se bez chlóru

Pokud se rozhodnete pro bezchlórové ošetření bazénové vody, nejdříve použijte přípravek na odstranění zbytků chlóru. Napouštíte-li vodu ze studnu, je zase potřeba zbavit ji minerálních látek, jako je mangan, železo či vápník. Poté už můžete aplikovat kyslíkové tablety. Při prvním ošetření nebo při velkém znečištění použijte větší dávku než obvykle, alespoň 10-15 tablet na každých 10 m3 vody. Obsah kyslíku dále ve vodě udržujte na hodnotách okolo 12 mg/l. Tablety se nejčastěji používají v plovoucích dávkovačích nebo dávkovačů vestavěných do cirkulačního potrubí. Tekuté kyslíkové přípravky lze dávkovat přímo do skimmeru.

 

Chlórovou i bezchlórovou bazénovou chemii nakupujte zde a užívejte si čistou vodu ve Vašem bazénu.