Saturejka zahradní

saturejkaSaturejka je drobná jednoletá bylina, dorůstající 20-30 cm. Kořen je dřevnatý, lodyha je dole také dřevnatá a nahoře keřovitě větvená. Listy jsou řapíkaté, vstřícné, úzké a dlouhé, celokrajné, s žlaznatými tečkami. Květy má drobné, pyskaté a uspořádané v lichopřeslenech. Barva koruny je bílá nebo světle fialová, plodem je tvrdka. Celá rostlina krásně aromaticky voní.

Využití

Má výborný vliv na celý zažívací trakt – užívá se při žaludečních a střevních katarech, při poruchách trávení, jako posilující žaludeční lék, povzbuzuje chuť k jídlu a upravuje nadýmání. Proto se také přidává do vody při vaření fazolí, hrachu, kapusty nebo zelí. Saturejka má dezinfekční účinky nejen na trávicí soustavu, ale i na dýchací soustavu, proto se užívá při problémech s průduškami. Je i dobrým prostředkem proti hlístům.

K vaření používáme saturejku čerstvou i sušenou. Hodí se do mletých mas, k nakládání i zapékání zeleniny, ke zvěřině, k bramborám, do luštěninových pokrmů, ke kapustě a zelí, do bylinkového másla, do domácí majonézy, do polévek a slaných pomazánek.

Pěstování, sběr

Saturejka není náročná na pěstování a roste dobře na záhonu i v nádobách. V nádobách pozor na přelití, kořínky ve vodě rychle uhnívají. Saturejka upřednostňuje chráněná, slunná místa s lehčí a dobře propustnou půdou. Sbíráme nať s listy v době květu (od června do září) seřezáváním od vrchu, aby zůstal dostatek listů k dalšímu růstu. Sušíme rychle ve stínu nebo při umělé teplotě do 35°C, nejlépe ve slabé vrstvě nebo v zavěšených svazečcích. Drogu uchováváme na suchých místech v dobře uzavřených nádobách.