Kompostujte správně – co do kompostu patří a nepatří

Každý zahrádkář ví, jaké má kompostování výhody – získáte tak kvalitní hnojivo za velmi nízké pořizovací náklady a zužitkujete bioodpad, který by jinak skončil v popelnici. Umíte však kompostovat správně?

Co do kompostu nepatří

Nikoho zřejmě nenapadne dávat do kompostu sklo, kamení, nebo dokonce plasty. Existuje však několik dalších věcí, které Vašemu kompostu uškodí, a které Vás možná hned nenapadnou. Především tam nepatří odřezky kůže, zbytky masa nebo dokonce exkrementy masožravých zvířat. Ano, správně – exkrementy Vašich domácích mazlíčků do kompostu házet nemůžete. V kompostu nevznikají natolik vysoké teploty, které by byly schopné zahubit zárodky bakterií a parazitů.

Rovnováhu Vašeho kompostu mohou narušit stolní oleje a tuky, stejně jako mléčné výrobky. Lákají hlodavce a mouchy, které v kompostu způsobí zbytečné problémy. Ani nemocné rostliny do kompostéru nepatří, mohou být zárodkem pro choroby hnojených rostlin. Pokud do kompostéru sypete popel, měl by být jednak vychladlý, jednak by měl pocházet z přírodního dřeva, které nebylo ošetřeno laky a barvami.

Náš tip! Abyste si kompostování co nejvíce zjednodušili, pořiďte si kompostovatelné sáčky vyrobené ze škrobu. Jakmile je takový sáček naplněný bioodpadem, stačí ho jednoduše hodit do kompostéru.

Co naopak kompostovat můžete

Do kompostéru samozřejmě můžete vkládat veškerý ovocný a zeleninový odpad z kuchyně. Vhodná je i posekaná tráva a spadané listí, popel ze dřeva, které nebylo nalakováno ani chemicky ošetřeno, drobné větvičky a trus býložravců (hospodářských zvířat). Ořechové skořápky se rozkládají velmi dlouho, proto je lepší je nadrtit a opatrně také s listím z ořešáku – tleje velmi dlouho, proto by ho v kompostu nemělo být příliš mnoho.

Vášnivé spory se mezi zahrádkáři vedou o kompostování slupek z tropického ovoce, zejména z citrusů. Odpůrci jsou toho názoru, že je cizokrajné ovoce napuštěno nebezpečnými chemikáliemi. V takovém případě je možné slupky před vhozením do kompostéru omýt v roztoku vody a octa, nebo rovnou kupovat pouze bio ovoce. Další argument zní, že se jedná o biologicky nepůvodní materiál, který na naše zahrady nepatří. Pokud patříte mezi zastánce tohoto názoru, je nejlepší odpad z tropického ovoce házet do hnědého kontejneru na bioodpad, místo do koše. Takový kompost se zpracovává průmyslově a používá se zejména při rekultivacích.

3 pravidla pro správné kompostování

Dodržením tří jednoduchých pravidel dosáhnete při kompostování skvělých výsledků:

  1. Odpad v kompostéru kombinujte – suchý materiál s vlhkým, zelený s hnědým. Kompost se nevytvoří jen z trávy či z nadrcených větví.
  2. Výživnějšího kompostu dosáhnete přidáním zeminy, proces tlení zase nastartuje trocha hotového kompostu.
  3. Kompost nesmí nikdy vyschnout, proto pravidelně kontrolujte, zda je dostatečně vlhký.

 

Využijte výhodných akčních cen plastových i dřevěných kompostérů a pořiďte si jeden i na Vaši zahradu!