Nahraďte fádní zelený trávník trávníkem jedlým

Jedlý trávník není jen současným trendem, ale představuje i způsob, jak prakticky využít velký zahradní prostor, kde pouhý fádní zelený trávník nemá žádné jiné, než estetické využití.

A jak na jedlý trávník? Jednoduše. Jedlý trávník je pořád trávník, proto chceme nízký profil a volíme tedy jedlé rostliny, které snesou občasné posekání, ty vysejeme tak, aby jim místo vyhovovalo a pak už jen tu a tam utrhneme, třeba do salátu. Ideální jsou do jedlého trávníku především tyto rostliny.

Řebříček obecný –  má rád sucho a slunce, listy se hodí do salátu a odvar z něj pomáhá při ženských obtížích, také čistí organismus a zlepšuje trávení.

Zběhověc plazivý –  mluví se o něm jako o skvostu naší přírody, je totiž nesmírně bohatý na účinné látky. Dobře se mu daří v polostínu a opravdu krásně kvete. Užívá se k léčbě zánětů dýchacích cest, kašle a astmatu. Stejně jako řebříček, také zběhovec čistí organismus a zlepšuje trávení.

Kontryhel obecný – je mu dobře jak na slunci, tak ve stínu, mladé lístky se mohou jíst syrové, nebo vařené. Lečí ženské obtíže, záněty, poruchy menstruace a zvyšuje pravděpodobnost početí a kvalitu mateřského mléka. Proto se mu také v lidovém léčitelství přezdívá „ženský plášť“.

Česnek domácí – je klasikou české kuchyně, má antiseptické účinky a dobře roste na výsluní, je považován za přírodní antibiotikum. Česnekem rozhodně nic nezkazíte.

Sedmikráska – asi nejméně náročná rostlina, která kvete i přes neustálé sekání a vyroste téměř kdekoliv. Sušená se přidává do čaje, čistí krev a pomáhá při léčení nemocí horních cest dýchacích.

Pampeliška lékařská – u nás také dobře známá, podobně jako sedmikráska, zvládne i hrubší zacházení, z květů si pak můžete uvařit vynikající domácí med. Syrové listy jsou velice výživné a zejména mladé listy, bohaté na Vitamín C, se hodí k přípravě jarního salátu.

Jitrocel kopinatý – opět nenáročná rostlina, mladé listy tlumí bolest a hubí bakterie, proto se často přidává do hojivých mastí. Hojivá mast z jitrocele má chladivý účinek.

Jetel plazivý – další v našich luzích a hájích notoricky známá rostlina, která poroste skoro na každém místě, užívá se proti průjmům, při bronchitidě a pomůže i při léčbě revmatismu.

Jedlý trávník je především o experimentování, proto zkoušejte vysazovat různé rostliny na různá místa vaší zahrady, pěstování tohoto typu trávníku je hrou a mělo by tedy pro vás být zábavou.