Pořízení zahradního skleníku je pro každého zahrádkáře tou nejlepší investicí, zvláště pokud to myslí s pěstováním kvalitní zeleniny opravdu vážně. Skleník výrazně prodlužuje vegetační období oblíbených druhů zeleniny, a tím nám zaručuje bohatou úrodu po většinu roku. Jak takový skleník správně vybrat? Před zakoupením zahradního skleníku si především musíte ujasnit, jak velký skleník potřebujete, kam ho umístíte a co od něj vlastně očekáváte.
Jak velký skleník zvolit?
Vlastníte pouze malou zahrádku? Pak je Vaše rozhodování opravdu jednoduché. Musíte totiž vystačit s nejmenšími rozměry zahradních skleníků na trhu o půdorysu přibližně 2×1 m. Zvolit si můžete i prostorově úsporný model skleníku ke zdi. Pokud nejste prostorem (ani finančními prostředky) tolik limitováni, můžete si pořídit skleník – nebo dokonce více skleníků – zcela podle Vašich představ. Nejoblíbenějšími modely jsou skleníky se střešními okny s půdorysem 3×2 m.
Je lepší skleník ze skla či z polykarbonátu?
Zahradní skleníky se skleněnou výplní se stále ještě na našich zahradách vyskytují. Pomalu je však vytlačují skleníky s výplní z dutinkového polykarbonátu, který je vyhledávaným materiálem především pro své skvělé termo-izolační vlastnosti, nízkou hmotnost a v neposlední řadě i cenu. Polykarbonátové zahradní skleníky z kvalitních materiálů odolají i silnému dešti nebo třeba krupobití. Jsou tak skutečně bezpečné, což oceníte zejména tehdy, když si na Vaší zahradě hrají malé děti. Skleníky ze skla také dobře vzdorují sněhu a větru a hodí se tak hlavně do klimaticky náročného prostředí. Sklo je však materiál velice křehký a jen málo odolný vůči mechanickému poškození. Tepelná izolace je u něj horší než u polykarbonátu, a tím se podstatně zkracuje období, kdy je možné ho použít.
Kam zahradní skleník umístit?
Podle zkušených zahrádkářů je ideální polohou pro skleník umístění jeho podélné osy ve směru východ-západ. Váš skleník tak bude moci zachytit první ranní i poslední večerní sluneční paprsky a předat je rostlinám pěstovaným uvnitř. Samozřejmě berte toto pravidlo jen jako doporučení a skleník umístěte v souladu s dispozicemi Vaší zahrady tak, aby nenarušil její specifický ráz.
Zahradní skleník každopádně potřebuje slunné stanoviště bez zbytečného stínění. V zimě je třeba zajistit, aby na něj nepadal sníh ze střechy domu a na podzim zase zralé plody ze stromů. Moderní polykarbonátové zahradní skleníky jsou sice velice odolné, přesto by tím mohlo dojít k jejich poškození. Každý skleník však vyžaduje pevnou, nejlépe betonovou či kamennou, základnu. Tím zajistíte jeho stabilní umístění a také zabráníte tomu, aby do skleníku pronikli hraboši. Jak na výkop základů skleníku? Inspirovat se můžete v následujícím videu:
Nezapomeňte na příslušenství ke skleníkům
Zvládli jste nákup i montáž zahradního skleníku a ten se nyní hrdě tyčí na Vaší zahradě? Nezapomeňte si ho ještě dovybavit nezbytnými drobnostmi. Například nejrůznější regály a police do skleníku Vám uspoří mnoho prostoru a budete si na ně moci odkládat nářadí nebo květináče. Automatické otevírače oken se zase postarají o vhodné klima ve skleníku i tehdy, kdy nebudete doma nebo nebudete mít možnost okna skleníku pravidelně otevírat. Bez regulace teploty a přísunu čerstvého kyslíku by Vaše rostliny zbytečně uvadaly.
Víte si už nyní rady s výběrem zahradního skleníku? V každém případě kupujte polykarbonátové skleníky u prověřených dodavatelů, kteří Vám dodají kvalitní produkt a v případě potřeby Vám budou schopni také poradit. Přejeme mnoho pěstitelských úspěchů!