Vytrvalá rostlina, dorůstající 40-50 cm, která má cibuli složenou z jednotlivých pacibulek (stroužků). Ty jsou kryté obalem ze šupin bílé barvy. Lodyha je jednoduchá a asi do poloviny obrostlá listmi. Na jejím konci je květenství složené ze špinavě bílých nebo načervenalých květů. Před rozvinutím jsou květy spolu s rozmnožovacími cibulkami chráněny v toulci.
Využití
Česnek působí antibakteriálně, a to v celém těle. Má výborný vliv na zažívací trakt, ničí škodlivou střevní flóru, působí proti nadýmání, léčí žaludeční vředy, uvolňuje křeče, pomáhá při zácpě a navíc zabíjí i střevní parazity. Podporuje vykašlávání, ulevuje při nachlazení a zvyšuje vylučování žluče. Prokazatelně snižuje krevní tlak a působí proti kornatění tepen, čímž významně pomáhá i našemu srdci. Bylo také prokázáno snížení LDL cholesterolu o 12% a zejména snížení obsahu krevního cukru, v průměru o 17%. Česnek má také vysoký obsah jódu, který zvyšuje činnost štítné žlázy a obsahuje i látky, které pomáhají při alergiích. Má i antioxidační účinek, který prospívá celému organizmu. Česnek je odpradávna uznávaný všelék, což potvrzují i moderní studie. Stačí 2-4 stroužky za týden a budete chráněni před velkým množstvím onemocnění, včetně bakteriálních infekcí. Nové studie dokonce naznačují vliv čeneku na zpomalení růstu rakovinotvorných buněk a pozitivní vliv na sebezničení buněk abnormálních. Obojí významně snižuje riziko rakoviny celého organizmu, včetně např. rakoviny mozku nebo třeba tlustého střeva.
Pěstování, sběr
Česnek má rád slunná místa s hlinitopísčitou půdou. Špatně snáší delší mokra, proto je dobré půdu před výsadbou provzdušnit. Česnek sázíme až v době, kdy teplota trvale poklesne pod 9°C, do hloubky 4 cm. Při sázení za vyšších teplot sázíme hlouběji, až do 8 cm. Půda by měla obsahovat dostatek humusu a vápna před výsadbou, protože česnek špatně snáší přímé hnojení organickými hnojivy. Sbíráme ho po zavadání a žloutnutí konců listů, v červenci a začátkem srpna. Nejprve vytaháme ze země a necháme na záhoně oschnout. Po té paličky vytřídíme, na výsadbu sušíme a uložíme zvlášť, k uskladnění vybereme jen zdravé a nepoškozené palice. Pak je asi na měsíc zavěsíme pod přístřeškem venku k doschnutí a nakonec uřízneme nať a cibulky uskladníme.