Víte, co dělat v srpnu na zahrádce?

letní jablkaNejvíce pozornosti asi vyžaduje trávník. Před dešti by měla být tráva sestříhaná na krátko, před suchem ji necháme delší, jinak se snadno spálí. Za sucha zaléváme trávník asi 1x za 3-5 dní, ale pořádně ho prolejeme, protože kořínky jsou mělko pod povrchem a snadno se vysuší. Nejvhodnější doba na zalévání je podvečer, kdy nesvítí přímé slunce a voda se tolik nevypařuje.

V první polovině srpna také stříháme živé ploty z listnatých i jehličnatých druhů. Nejvhodnější dobou je zase podvečer, protože prudké slunce by mohlo čerstvě zastřižené konce popálit. Ideální střih je v průřezu u základny širší a směrem nahoru se pomalu zužuje, protože pak se slunce pořádně dostane i k těm nejspodnějším větvičkám. Možný je i střih rovný, ale nikdy by horní část neměla být širší než spodní.

Srpen je také vhodný k osazování skalky a vysazují se i dvouletky, jako je např. maceška, zimní fiala, pomněnka nebo sedmikráska. Také rozesazujeme kosatce, pivoňky nebo bílé lilie a pokud dokvétají mečíky na záhoně, seřízneme je ihned po odkvětu, aby netvořily semena. Jednoletky, dvouletky i okrasné keře dobře zaléváme, aby přežily delší sucho a horko a občas zalejeme i trvalky. Vysazujeme jehličnany s kořenovým balem, které několik dní pořádně zaléváme.

V srpnu sklízíme kromě zeleniny a bylinek i další peckoviny, mezi které patří např. letní jablka, meruňky a broskve. Větve přetížené ovocem podepřeme a v místě dotyku podložíme něčím měkkým, aby se nepoškodila kůra. I ovocné stromy je třeba dobře zalévat, aby plody dozrály. Při dlouhodobém nedostatku vláhy vysychají kořeny a stromy se začínají zbavovat plodů. Ty hodně padají i kvůli červivosti, které snadno zabráníme vhodným postřikem v době vegetace.