Zahrada plná barev i v zimě?

Cesmína

Cesmína

Je Vám líto, že se květiny pomalu ukládají k zimnímu spánku, stahují se zpět do země a Vaše zahrada je najednou prázdná a šedivá? Naštěstí existují rostliny, které ji zkrášlí a prozáří i v chladném období roku.

Většina rostlin si nyní bude užívat zaslouženého vegetačního klidu. Některé druhy však využívají toho, že jejich konkurence v zimě spí, a tudíž kvetou a tvoří semena právě během zimních měsíců. Takové květiny, keře a stromy zpříjemní krátké a tmavé dny, stačí je jen vhodně umístit na záhon či do nádob.

Čemeřice východní

Čemeřice východní

Stromy a keře

Sázkou na jistotu jsou stálezelené keře a trvalky. Pro aktuální období se zvláště hodí cesmína, kterou si pro její dekorativní vzhled a nesmírnou odolnost určitě zamilujete. Vybírat můžete z mnoha druhů, každý z nich je vhodný k tvarování, do živých plotů i jako solitér.

Pastvou pro oči jsou v zimě větve svídy krvavé, vrby či lísky, které zahradu ozdobí zajímavými listy. Do nejrůznějších tvarů můžete upravovat buxus, neboli zimostráz, nebo také tisový porost. Samostatnou kapitolou jsou popínavé vistárie, z jejichž ozdobných sametových lusků se budete těšit opravdu dlouho.

Zimostráz

Zimostráz

Okrasné trávy

Okrasné trávy doplní stávající rostliny o škálu barev od zelené až po modrošedou. Ale i ty suché, které se na zimu zbarvují do hněda, nadělají hodně parády. Stříhejte je proto až na jaře a před polámáním je chraňte svázáním.

 

Květiny uprostřed zimy

Vilín

Vilín

Ani květin se v zimě nemusíte vzdávat. Stálezelený barvínek odolný až do -20°C, kontryhel, netřesk, nebo dokonce čemeřice udělají na zahradě divy. Při manipulaci s čemeřicí dávejte pozor, je opravdu vysoce jedovatá. Pokud však chcete mít květinu, která Vám pokvete i v prosinci, nenajdete nic lepšího. Zvlášť efektně vypadá v kombinaci s vilínem, který Vás rovněž překvapí voňavými květy přímo uprostřed zimy.

 

Nezapomeňte se také vybavit potřebným nářadím pro zahrádkáře!