Znáte všechny výhody kovového zahradního nábytku?

Léto bývá v našich končinách bohužel poněkud nevyzpytatelné. Teplé slunečné počasí rychle střídá dešťová přeháňka nebo bouřka, výjimkou není ani několikadenní vytrvalý liják. V takových podmínkách se může zdát výběr dostatečodolného, pohodlného a přitom reprezentativního zahradního nábytku neřešitelným problémem. Jaké stoly, židle a lehátka zvolit, aby splňovaly všechny výše uvedené požadavky? 

3 hlavní výhody kovového zahradního nábytku

Kovový zahradní nábytek má mnoho předností, které lze shrnout do tří bodů:

  1. Odolnost a dlouhá životnost
  2. Nenáročnost na údržbu
  3. Nízká hmotnost a snadná přenositelnost

Ze všech druhů zahradního nábytku je ten kovový suverénně nejodolnější, a to i tehdy, když nemáte čas nebo chuť o něj dostatečně pečovat. Nevadí mu ostrý sluneční svit, dlouhotrvající déšť, a dokonce ani mráz. Stále bude vypadat skvěle. Pokud však svoji nechuť k údržbě zahradního nábytku překonáte a alespoň občas ho natřete speciálním nátěrem proti korozi, bude Vám spolehlivě sloužit i po několik generací.

Kromě protikorozního nátěru není nutná žádná složitá péče. Vystačíte si pouze s měkkým hadříkem, kterým kovový zahradní nábytek zbavíte prachu a na jaře také nánosů pylu. Mnoho práce si ušetříte, pokud stoly a židle vždy, když je delší dobu nepoužíváte, přikryjete plachtou, a přes zimu jim vyhradíte vhodný úkryt. Tím může být třeba suchá garáž, sklep nebo zahradní domek. Pokud takovými prostory nedisponujete a necháte zahradní nábytek po celou zimu venku na zahradě, alespoň z něj pravidelně odstraňujte nánosy sněhu.

Moderní kovový nábytek je lehký a skladný

Zahradní kovový nábytek z moderních materiálů není ani zdaleka tak těžkopádný, jak si možná představujete. Není samozřejmě stejně lehoučký jako plastový zahradní nábytek. To má ale na druhou stranu velikou výhodu – nemusíte se bát, že se Vám stůl, křesla nebo židle převrátí při prvním větším poryvu větru. V současné době je kovový zahradní nábytek vyráběn z odlehčených, a zároveň dostatečně stabilních, materiálů.

Materiály pro výrobu kovového zahradního nábytku

Existuje opravdu velké množství druhů, materiálů a provedení kovového zahradního nábytku, které mohou být skutečně rozdílné. Představíme si ty nejobvyklejší druhy:

  • hliníkový,
  • ocelový,
  • s železnou konstrukcí.

Hliníkový kovový zahradní nábytek si obzvlášť oblíbili hoteliéři a majitelé restaurací, kaváren nebo barů. Hliník je totiž naprosto bezúdržbový, velice lehký a vypadá stále skvěle. Obsluha s ním proto na zahrádce nemá mnoho práce a nemusí každý den hliníkové židle a stoly uklízet pod střechu. Řeč je samozřejmě o zahradním nábytku, který je celý vyroben z hliníku. Jestliže jsou jeho výplet nebo podsedáky vyrobeny z jiných materiálů, vždy si zjistěte, zda nevyžadují nějaké speciální zacházení.

Zahradní nábytek z oceli vypadá velice elegantně a působí velice luxusním nadčasovým dojmem. Ocel není nijak náročná na údržbu, ale opět dávejte dobrý pozor v případě doplňkových materiálů použitých při výrobě kovového nábytku. Ty mohou vyžadovat speciální údržbu a uskladnění.

Zahradní nábytek vyrobený ze železa bývá určen pro movitější majitele zahrádek, kteří si potrpí na eleganci, a zároveň jim nevadí věnovat více peněz na údržbu tohoto nábytku. Židle, stoly, lehátka nebo dokonce zahradní houpačky ze železa bývají uměleckým dílem kovářských mistrů, proto je jejich cena o hodně vyšší než u sériově vyráběného nábytku.

Podařilo se nám vyvrátit některé Vaše zakořeněné mýty a předsudky ohledně kovového zahradního nábytku? Věřte tomu, že kovový nábytek vyrobený z lehkých moderních materiálů Vás překvapí svými skvělými užitnými vlastnostmi a dlouhou životností. Tak který si vyberete?