Stavba skleníku

Kvalitní zahradní skleník je srdcem každé pořádné zahrady a zároveň chloubou každého vášnivého zahrádkáře. Bez skleníku by naše sklizeň zeleniny či ovoce nebyla zdaleka tak bohatá a naše rostliny by plodily podstatně kratší období, než potřebujeme. Pokud právě stojíte před důležitým úkolem, kterým stavba nového zahradního skleníku bezesporu je, máme pro Vás několik tipů a rad, jak se vyvarovat základních chyb při této stavbě, a jak naopak ze svého skleníku vytěžit co nejvíc užitku.

Nejvhodnější doba ke stavbě skleníku

Ideálním obdobím ke stavbě skleníku je podle zkušených zahrádkářů babí léto. Výhodou je, že svůj skleník postavíte v teplém období roku a budete ho tak mít připravený na jaro, až vypuknou ty nejdůležitější zahradnické práce. Pokud jste se však ke stavbě skleníku odhodlali až na jaře, vůbec to nevadí. Počkejte si však na sušší a stálejší jarní počasí. Díky současným teplým zimám však nic nezmeškáte.

Správně zvolené místo pro skleník

Svůj zahradní skleník zásadně stavte na slunečném, závětrném místě bez přílišného zastínění, kde nehrozí poškození skleníku prudkým větrem. Lehké moderní konstrukce zahradních skleníků z pozinkovaných profilů či hliníku jsou velkou výhodou při převozu a montáži, avšak vichřice by mohla Váš skleník trvale poznamenat. Pokud si budete pořizovat malý model skleníku tzv. ke zdi, pak Vám tato starost odpadá, a navíc bude Váš skleník čerpat dodatečné teplo akumulované zdí Vašeho domu. V tomto případě však dbejte na to, aby na skleník v zimě nedopadaly závěje sněhu ze střechy nebo dokonce rampouchy. Polykarbonátový skleník by mohl být poškozen i zralým ovocem dopadajícím z nedalekých stromů.

Weeding A Corner of the Vegetable Garden

Vhodná základna pro skleník

Klasický zahradní skleník je nutné postavit na betonovou či kamennou základnu, předem vybudovanou před samotnou montáží skleníku. Nejen že vhodně ukotví Váš skleník, ale také zabrání pronikání hrabošů a podobných nežádoucích návštěvníků k rostlinám ve skleníku.

Moderní skleníky z polykarbonátu

Výplně moderních zahradních skleníků se v současné době nejčastěji vyrábí z odolného polykarbonátu. Tento materiál se vyznačuje skvělými termo-izolačními vlastnostmi a na rozdíl od dříve používaného skla je také mnohem bezpečnější. Polykarbonát se také velice snadno udržuje, jak je patrné i na tomto videu:

Dbejte však na to, aby Vámi zakoupený skleník byl vyroben z kvalitního polykarbonátu, tedy takového, který na slunci nezežloutne a nepopraská. Kvalitu Vám zaručí především prověřený dodavatel skleníků, který Vám s jejich výběrem také odborně poradí.

Výběr dveří, větrání a dalších doplňků do skleníku

Zvolíte pro svůj skleník raději jednokřídlé nebo dvoukřídlé posuvné dveře? Tento detail závisí zcela na Vašich potřebách a na tom, jak široký vstup do skleníku vyžadujete. Pokud byste rádi do skleníku projeli i se zahradním kolečkem, jistě uvítáte spíše dveře dvoukřídlé. Mnohem důležitější je počet střešních ventilačních okének u skleníku, protože větrání je pro rostliny zde pěstované naprosto klíčové. V horkých letních dnech může snadno dojít k přehřátí skleníku, což rostlinám rozhodně nesvědčí. Pro zajištění maximálního komfortu je ideální pořídit do skleníku automatické otevírače oken, které zajistí dostatečné větrání i v době, kdy nejste doma. Nepodceňujte ani takové detaily jako jsou různé regály a police do skleníku. S nimi získáte cenný prostor pro odkládání květináčů nebo nářadí a celý prostor tím nabyde na přehlednosti.

Rozhodně se stavby montovaného polykarbonátového skleníku na své zahradě nebojte. Díky moderním materiálům ji zvládne naprosto každý. Vždy dodržujte přiložený montážní návod, ať můžete výhod zahradního skleníku využít opravdu naplno!