Jak připevnit vánoční osvětlení na dům

O vánočních svátcích si většina lidí zdobí svoji domácnost zelenými větvičkami, jmelím a svíčkami. Samozřejmostí jsou dnes také světelné dekorace, které se nemusí omezovat pouze na vánoční řetězy na stromečku v interiéru. Krásně a svátečně můžete nazdobit také venku svoji zahradu, balkon a terasu nebo dokonce celý dům. Víte si rady s tím, jak vánoční osvětlení bezpečně připevnit na střechu, na zábradlí, na okna – zkrátka kamkoliv v exteriéru?

Zdobení balkonu

Vánoční světýlka nám prosvětlují temné a dlouhé zimní noci. Moderní vánoční LED osvětlení  rozhodně nenaboří Váš rozpočet na Vánoce, protože je velice úsporné a trvanlivé. Není proto problém si pořídit dostatečný počet vánočních světelných řetězů a připevnit je zvenčí na dům. Je to jednodušší, než si možná myslíte.

Na balkoně je uchycení velmi snadné: stačí přiměřeně dlouhý vánoční řetěz omotat kolem zábradlí, případně ho pro jistotu ještě připevnit několika svorkami či provázkem. V každém hobby marketu najdete i speciální stahovací pásky, jejichž použití zvláště doporučujeme. Stejný postup použijeme při zdobení okapů.

Zdobení oken

Majitelé starých dřevěných oken možná zvolí poněkud radikální řešení, kdy do nich zatlučou malé skobičky, kolem kterých světelné řetězy omotají. V případě nových nebo plastových oken však takový postup možný není. Zde raději stejným způsobem využijeme nalepovací háčky, které po svátcích opatrně odlepíme a lepidlo umyjeme. Takto můžete ozdobit okna zvenčí i zevnitř nebo dokonce i po celé skleněné ploše.

Materiály k upevnění vánočního osvětlení

Vánočním řetězům upevněným na střeše domu nebo kdekoliv na zahradě věnujte zvláštní pozornost, protože světelné dekorace zde umístěné musí odolat veškerým povětrnostním vlivům, a ty mohou být v zimě velmi kruté. V každém případě zvolte osvětlení označené stupněm krytí minimálně IP 44, který zaručí, že tyto vánoční řetězy snesou déšť, mráz i sníh. K jejich upevnění můžete použít:

  • Stahovací pásky
  • Ocelové lanko
  • Vázací drát
  • Hromosvodové SS svorky
  • Kotvící příslušenství

Stahovací pásky, někdy také nazývané bindry, jsou úzké proužky umělé hmoty, které lze utáhnout. Zakoupíte je v obchodech s elektrospotřebiči a skvělé jsou například k upevnění pro led Vánoční rampouchy.

Ocelová lanka mají tu výhodu, že se dají vytvarovat do požadovaného tvaru. Jsou proto výborná pro uchycení světelných řetězů, rampouchů, světelných sítí i záclon s větší hmotností, které je vhodné upevňovat každých 10 cm za pomoci vázacích pásků.

Vázací dráty se hodí pro připevnění většiny venkovního vánočního osvětlení. Můžete si dokonce vybrat jejich barvu v podobném odstínu, jako má kabel vánočního řetězu, takže drát nebude na první pohled viditelný. Pro přichycení osvětlení k vázacímu drátu použijte stahovací pásky. Před použitím je však třeba vázací drát důkladně vypnout, aby se nekroutil a nedeformoval požadovaný tvar vánočních dekorací.

Hromosvodové SS svorky zajistí rovné linie při instalaci vánočního osvětlení. Připevněte svorky na fasádu domu (není třeba do ní vrtat) a poté jimi protáhněte vázací dráty. Toto uchycení se hodí například pro výzdobu parapetů.

Pro upevnění světelných kabelů, řetězů a dalších vánočních dekorací lze použít i kotvící příslušenství. Může mít tvar háčku, díky kterému snadno zafixujete kabely k rámům oken nebo k zábradlí. Kotvící příslušenství není třeba složitě tvarovat jako třeba vázací drát, a proto je jeho použití velmi snadné, a přitom bezpečné.

vanocni-osvetleni

Neopakovatelné kouzlo Vánoc

Není to tak složité, co říkáte? Za trochu námahy budete odměněni nádhernou sváteční atmosférou, kterou dokáže vykouzlit jen venkovní vánoční osvětlení. Už nemusíte obdivovat jen světelnou výzdobu u sousedů nebo v obchodních domech, jednoduše si vánočními řetězy a dalšími dekoracemi ozdobte svůj vlastní dům a užijte si neopakovatelné kouzlo Vánoc.