Také máte rádi tu ničím nezaměnitelnou šťavnatou, sladkou chuť malin? Vypěstujte si je i na své vlastní zahrádce.
První písemné zmínky o malinách sahají až do III. století našeho letopočtu, tehdy lidé plody maliníku užívali jako lék a především jako prostředek proti stárnutí.
Dnes pořídíte maliny v mnoha různých odrůdách, od klasických, červených, přes žluté až po fialové. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoliv odrůdu, všechny mají nároky na půdu společné. Ta by měla být kyprá, dobře propustná, ideální je tedy hlína písčitohlinitá, zcela nevhodná je pak hlína těžká a jílovitá, ta totiž až příliš zadržuje vodu a maliník vám v ní bude trpět na houbové a plísňové choroby.
Rostlina je také poměrně citlivá na obsah chloru, proto nikdy nepoužívejte při jejím pěstování k vápnění půdy chlorové vápno. Mladé rostlinky zasaďte na jaře nebo na podzim a připravte jim oporu z drátěného pletiva. Dbejte na to, aby opora byla pevně ukotvena k zemi, neboť maliník, jak je dobře známo, se dovede velmi rychle bohatě rozrůst.
Pro co nejlepší úrodu malin je především nezbytné maliník prořezávat, tím se podpoří vznik nových letorostů a právě ty jsou základem nové úrody, odstraněním již odplozených výhonů se rostlina nejen prosvětlí, ale zbylé výhony budou mít mnohem více živin a dají vám tedy i více kvalitnější úrody. Nejčastěji je uváděno, že v jednom metru porostu se má nechat pouze okolo 10 těch nejlépe vyvinutých výhonů.
Úrodu sklidíte v průběhu července, později také na přelomu srpna a září. Maliny jsou bohatým zdrojem antioxidantů a vitamínů, které pomáhají při horečných onemocněních, při astmatu a dušnosti a dalších problémech s dýchacími cestami, údajně také zlepšují zdravotní stav u kuřáků a alkoholiků a pomáhají i při obtížích spojených s Alzheimerovou chorobou.