Skleník nebo fóliovník – který z nich zvolit?

V našich zeměpisných šířkách, kde nejsou žádnou výjimkou ranní mrazíky ještě začátkem května nebo naopak již koncem září, hledají zahrádkáři efektivní způsoby, jak prodloužit vegetační období pěstovaných rostlin a radovat se z bohaté úrody brzy na jaře i v pozdním podzimu. Prověřenou metodou, která rostlinám zajistí vhodnou teplotu k jejich růstu, jsou skleníky a fóliovníky. Jak tyto dvě pěstírny od sebe odlišit a která varianta je pro Vás výhodnější?

Zjednodušeně řečeno platí, že fóliovník je lehký, levný, ale ne příliš trvanlivý. U skleníku oproti tomu musíme počítat s vyššími vstupními náklady a s nutností dodržet stavební předpisy při jeho výstavbě. Problematika je však ještě o něco složitější. Pojďme si nyní oba tyto druhy přístřešků pro rostliny blíže představit.

Výhody a nevýhody zahradních skleníků

Co je to skleník?

skleník

 Na zahradní skleník nedá většina zahrádkářů dopustit. Přestože je ke stavbě skleníků nad 40 m² potřeba stavební povolení a přestože se jedná o větší finanční investici  než u zahradního fóliovníku, skleník má naprosto nesporné výhody. Mezi ty hlavní patří možnost celoročního pěstování, delší životnost, snazší údržba a velké množství  volitelných doplňků, jako jsou automatické otevírače oken, poličky, stínidla a podobně.

 Skleníkem obvykle rozumíme jednoduchou zahradní stavbu, která vytváří pro rostliny optimální podmínky k růstu tím, že jim zajišťuje vyšší tepelný komfort proti    venkovnímu prostředí. Slouží k předpěstování sadby, rychlení rostlin před jejich výsadbou na volné záhony nebo jako úkryt pro choulostivější rostliny. Kromě těchto  menších staveb známe rovněž velké honosné skleníky, v nichž se pěstují exotické rostliny na zámcích či v botanických zahradách.

 Tyto výhody jsou bohužel vyváženy nevýhodami: vyšší pořizovací cena, nemožnost skleník snadno přemístit (i u lehkých skleníků z polykarbonátu je většinou nutné    vybudovat v zemi kamennou nebo betonovou základnu) a jeho složitější montáž, či spíše výstavba. Mnozí majitelé zahrádek proto svěřují výstavbu složitějších zahradních    staveb raději specializovaným firmám. Pokud však zvolíte jednoduchý, levný, ale přesto kvalitní polykarbonátový skleník od prověřeného dodavatele, s jeho montáží    si hravě poradíte sami.

Je pro Vás vhodnější zahradní fóliovník?

 

Co je to fóliovník?

Fóliovník může mít podobu jednoduchého plastového přístřešku, nebo dokonce tunelu, s ne příliš složitou konstrukcí, která musí být dobře připevněna k zemi, aby   vzdorovala i nepříznivým povětrnostním vlivům. Jeho

Hlavním důvodem, proč jsou zahradní fóliovníky tolik oblíbené, je jejich nízká pořizovací cena a jednoduchá montáž. Fóliovníky je v případě potřeby možné snadno přemístit. 

fóliovník

Jsou také ideální pro začínající zahrádkáře, kteří si chtějí pěstování v chráněném zahradním přístřešku zatím jen vyzkoušet, a tudíž nechtějí investovat mnoho   finančních prostředků na vybudování trvalého zahradního skleníku. úkolem je ochránit pěstované rostliny a vytvořit jim vhodné klima pro zdárný růst.

Typickými rostlinami  často pěstovanými v zahradních fóliovnících jsou rajčata nebo okurky hadovky.

Zvolit raději skleník nebo fóliovník? Konečné rozhodnutí této „Sofiiny volby“ je bohužel pouze na Vás. Oba druhy mají své výhody i drobné nedostatky a záleží tedy pouze

na  Vašich finančních možnostech, velikosti Vašeho pozemku a pěstebním záměru. Zahradní skleník i zahradní fóliovník mají v každém případě na zahradě své místo a uplatnění.