Pučálka – postní pokrm i zdravé mlsání

Možná, že jste se s pučálkou již setkali, nebo je vám tento výraz alespoň povědomý, jedná se totiž o tradiční staročeský pokrm ze vzklíčeného, nabobtnaného, tedy tzv. „napučeného“ hrachu (odtud název pučálka) který je u nás nejčastěji konzumován v období Velikonočního půstu a to již někdy od 15. století. Pokrmu se také někdy říká pálenec.

Dříve se pražil většinou nasucho, na ulicích jej pražily a prodávaly ženy, kterým se říkalo pučálnice, dnes už pučálnice na ulicích nanajdete a při přípravě se používá tuk, nejčastěji máslo nebo sádlo. Krásné je na pučálce především to, že si jí můžete připravit jak na slano, tak na sladko a rozhodně je pučálka mlsání mnohem zdravější, než pytlík brambůrků nebo bonbónů plných nezdravých barviv a zvýrazňovačů chutí.

Příprava přitom není vůbec složitá, samotné pučení hrachu však trvá několik dní a je třeba dodržet určitý postup.

Jak si tedy doma připravit pučálku?

První den hrách přebereme a důkladně propláchneme, pro klíčení nám velmi dobře poslouží zavařovací sklenice, do té nasypeme přebraný hrách a zalijeme ho vodou tak, aby hladina byla cca 3 cm nad ním. Sklenici se zalitým hrachem necháme odpočívat 24 hodin v chladnější místnosti.

Další den vodu z hrachu slijeme, znovu ho propláchneme a zalijeme vodou čerstvou. Vršek sklenice potom překryjeme potravinovou fólií a uděláme do ní díry, to aby nám hrách nevyschnl a zároveň mohl hezky dýchat.

Hrách necháváme na stejném místě v chladné místnosti (nikoliv v lednici), dokud se nám na něm třetí, nebo čtvrtý den neobjeví klíčky, v tuto chvíli můžeme veškerou vodu slít a pustit se do samotné přípravy pokrmu.

Tip: vodou slitou z napučeného hrachu můžete zalít hrách, který máte určený k vysetí, bude pak odolnější vůči chorobám. Dle některých zdrojů, to u nás běžně dělávali třeba na Mladoboleslavsku.

Příprava pokrmu už je pomyslnou třešničkou na dortu celého procesu. Na pánvi zpěníme máslo, nebo sádlo, a napučený hrách smažíme přibližně 3 – 5 minut, mírně jej osolíme a opepříme, nebo naopak lehce osladíme a občas opatrně promícháme, abychom nepolámali klíčky a nesloupli z hrachu slupky. Jakmile se pokrm zezlatí, máme hotovo a můžeme ihned podávat.

Dobrou chuť