Pelyněk pravý (artemisia absinthium)

Navzdory svému nepříliš vábnému vzhledu a velice hořké chuti (pelyněk pravý je jednou z nejvíce hořkých bylin, ne-li tou nejvíce hořkou bylinou vůbec) má tato léčivá bylina přímo zázračné účinky. Ty jsou známé již z dob starověkého Egypta, rodový latinský název pelyňku je však údajně odvozen od jména léčitelky a manželky perského krále Artemis.

Dříve byl pelyňek pravý hlavní ingrediencí při výrobě silného alkoholického nápoje známého jako absinth, oblíbeného pití francouzských prokletých básníků. Nelze si nepovšimnout podobnosti názvu nápoje s latinským druhovým názvem pelyňku pravého.

Pelyňěk můžeme najít na smetištích, rumištích, starých náspech a dalších, ne zrovna atraktivních stanovištích, nebo jej zakoupíme sušený v lékárnách, či v některých drogeriích.

Pokud byste si chtěli vypěstovat pelyněk pravý sami na své vlastní zahrádce, nezapomeňte, že obsahuje toxin, který většina ostatních rostlin nemá příliš ráda, zpomaluje či zcela zastavuje jejich růst a proto pěstujte pelyněk od ostatních rostlin v dostatečné vzdálenosti, nejméně půl metru, některé zdroje dokonce uvádějí i metr a více, to platí především pro kmín, šalvěj, aníz, či fenykl.

Pelyněk pravý vám pomůže od řady problémů spojených se zažíváním, vyléči poruchy trávení, pomáhá při otravách, zánětech a zvracení, podporuje tvorbu žaludečních kyselin, vhodný je i k léčení nemocí jater, žlučníku a nemocí dvanácterníku, dále hubí střevní parazity, upravuje střevní mikroflóru a zbavuje tak pacienta nadměrné plynatosti.

A protože posiluje organismus, dokáže navíc pomoci i v boji proti chřipce. Nejčastěji se pelyněk pravý jako léčivá bylina užívá ve formě odvaru z nati, který si uděláte ráno a celý den ho popíjíte po malých dávkách přibližně každou hodinu.

S dávkováním buďte opatrní, pelyněk v malých dávkách zklidňuje, ve větších ale naopak způsobuje nervozitu a podrážděnost. Při léčbě zažívacích obtíží pelyňkoývým čajem také příliš nejíme, dáme si nanejvýše trochu ovoce a jinak držíme půst a popíjíme pouze hořký pelyňkový čaj. Po vyléčení, než se pomalu vrátíme ke své obvyklé stravě, začínáme rovněž nejprve konzumací ovoce.