Pěstujte ovocné stromky

Stále více trendy začíná být nejen pěstování vlastní, kvalitní zeleniny, ale také vlastní výsadba ovocných stromků, k zajištění přísunu zdravého, chemickými látkami neošetřeného, ovoce. Ovocné stromy dělíme dle plodů na jádroviny (jablka, hrušky, kdoule a mišpule), peckoviny (třešně, višně, švestky, meruňky…) a skořápkové ovoce (jedlé ořechy, mandle, pistácie).

Pěstování ovocných stomů je běh na dlouhou trať, proto je dobré si vše řádně promyslet a nastudovat potřebné informace. Stromy můžete vysázet prakticky kdykoliv mimo zimu, kdy je půda zmrzlá, nejvhodnější a často doporučované je však sázet ovocné stromy na podzim (s výjimkou broskvoní). Stromky se lépe uchytí a dokáží přes zimu využít i vlhkosti v podobě sněhových srážek.

Nejdůležitější jsou však klimatické podmínky a především půda, do které chceme ovocné stromky vysázet, ta by měla být před samotnou výsadbou řádně připravená, měla by obsahovat všechny důležité živiny pro správný růst stromku, což vede k produkci dobrého ovoce. Do zeminy určené k výsadbě ovocných stromků rozhodně nepatří listí, hnůj ani tráva. Vhodné je využít při výsadbě mykorhizního přípravku.

Jakmile se tedy rozhodnete, jaké ovocné stromky chcete pěstovat, zjistěte si, co vše budou v zemině potřebovat, ve specializovaných obchodech vám s tímto jistě rádi poradí. Při nákupu malých stromků si každý důkladně prohlédněte, zdravý stromek poznáte na první pohled, stromek je pěkný, není napadený plísní, má nepoškozený kmínek a silný kořenový systém. Stromky sázejte raději dál od plotu, předejdete tak budoucím neshodám se sousedem ohledně spadaného listí či ovoce.

Před sázením namočte kořenový systém do vody přibližně na dvě hodiny. Mezitím vykopejte jámu o průměru cca 60 až 80 cm, hlubokou přibližně půl metru. Je to dřina, ale vyplatí se! Stromek do jámy hezky usaďte a zasypte jámu zeminou, dbejte především na to, aby kořeny byly zeminou dobře obalené. Nakonec zeminu ušlápněte a zalijte vodou. Pokud nemrzne, zálivku opakujte a sledujte, já váš ovocný stromek krásně roste.