Vánoční strom na zahradě – zvolte správný světelný řetěz

Bez vánočního stromečku si dnes dovede představit Vánoce jen málokdo. Ať už vybíráte vánoční ozdoby dlouho dopředu, nebo tuto starost přenecháváte dětem, stromek zkrátka musí být. Trendy ve zdobení se neustále mění, stejně jako náš vkus. Jedno však zůstává stejné – nesmí chybět vánoční dekorativní osvětlení v podobě světelných řetězů, závěsů a sítí.

Ozdobte si svůj venkovní vánoční strom!

Mnoho šťastných majitelů zahrad a předzahrádek jde ještě dál a zdobí každoročně také strom na své zahradě – nejčastěji samozřejmě před domem, aby byl pěkně vidět. Venku můžete ozdobit stromek či keře, které na Vaší zahradě přirozeně rostou, nebo zakoupit jeden stromek i pro Vaši zahradu a usadit ho tam dočasně. Nejlépe samozřejmě živý, protože umělý strom by na prosincovém povětří dlouho nepřežil. Na stromek můžete pověsit jakékoliv odolné vánoční ozdoby z trvanlivého plastu, nevhodné jsou naopak papírové a slaměné dekorace.

Náš tip: umístěte na venkovní strom také jedlé ozdoby pro ptáky. Přezimující ptactvo má v zimě omezené zdroje potravy, proto určitě uvítá lojové koule, šišku plnou semínek nebo jednoduché krmítko s ptačím zobem.

Vyberte správnou délku řetězu pro vánoční strom na Vaší zahradě

Protože dny se neúprosně zkracují, je nutné i na venkovní strom umístit světýlka, aby se ve tmě neztratil. Při výběru venkovního vánočního osvětlení se řiďte hlavně jedním základním údajem – stupněm krytí neboli IP. Ten by měl mít hodnotu alespoň IP 44, jen tak zajistí ochranu před stříkající vodou a zabrání výpadu pojistek nebo dokonce vzniku požáru.

Vánoční světelný řetěz na venkovní strom by měl mít také správnou délku. Neměl by být ani moc krátký, ani moc dlouhý, působil by přeplácaným dojmem. Pokud trochu tápete, mohla by se Vám hodit naše jednoduchá tabulka:

 

Výška vánočního stromu Délka světelného řetězu
1,5 m 15 – 20 m
2 m 20 – 25 m
2,5 m 25 – 30 m
3 m 30 – 35 m
3,5 m 35 – 40 m
4 m 40 – 45 m
4,5 m 45 – 50 m
5 m 60 – 80 m
6 m 80 – 100 m
7 m 90 – 110 m
8 m 110 – 130 m
9 m 130 – 150 m
10 m 150 – 180 m
11 m 180 – 210 m
12 m 200 – 250 m

 

Bezpečnost především! Pokud se pustíte do zdobení v takovýchto výškách, dbejte samozřejmě na bezpečí, a zajistěte si včas spolehlivou plošinu včetně jištění. Žebříky stavte pouze na stabilní rovný povrch a nepřetěžujte je. Přizvěte si na pomoc alespoň jednu další osobu. Světýlka věšte ve dne a jen tehdy, když neprší.