Pěstování hvězdníku je jednodušší, než si možná myslíte

Velké barevné květy této exotické cibuloviny jsou jednoduše nepřehlédnutelné. Při troše péče a štěstí Vám rozzáří okenní parapet uprostřed šedivé zimy, nebo dokonce už o Vánocích. Důležité je zasadit ho včas.

Jak vypěstovat hvězdník z cibule

Hvězdník si samozřejmě můžete o Vánocích koupit už rozkvetlý. Pokud si ho však vypipláte z cibule, budete z něj mít mnohem větší radost. Jak na to?

  1. Důležitý je nákup správné cibule, která by musí být pevná, rašící a dostatečně velká.
  2. Hvězdníku se nejvíce daří v dobře propustném písčitém substrátu, na dno květináče je vhodné nasypat drenáž.
  3. Cibuli sázíme tak, aby se její třetina až polovina nacházela nad povrchem zeminy. Mezi cibulí a okraji květináče by měly být 2 cm volného místa.
  4. Květináč umístíme na slunný parapet, aby se stonky nevytahovaly příliš do výšky. Ideální teplota je 22 – 25°C.
  5. Jakmile první lístky trochu povyrostou, zahájíme pravidelnou zálivku.
  6. Rostlina pokvete déle, pokud ji po rozkvětu přeneseme do chladné místnosti.
  7. Po odkvětu odstřihneme stvol a rostlinu zaléváme jen velmi mírně. Prospěje jí i letnění.
  8. V září zálivku zcela ukončíme, zbytky stvolu uřízneme zhruba 3 cm nad cibulí a květináč umístíme do místnosti o teplotě 15°C.
  9. Po třech měsících, jakmile se na cibuli objeví nové rašící stonky, cibuli zbavte starých kořenů a přesaďte do nového substrátu.
  10. A celý koloběh může začít nanovo.

Amarylis nebo hvězdník?

Laik mezi nimi rozdíl obvykle nepozná, přestože je zřejmý na první pohled. Amarylis (Amarylis belladona) má svůj domov v jižní Africe a kvete růžovými květy. Lze se s ním setkat i v zahradách. Jeho listy jsou užší a cípatější než u hvězdníku a na rozdíl od něj kvete v pozdním létě a na podzim. Hvězdník (Hippeastrum hortorum) je květinou, kterou nejčastěji najdeme na našich parapetech. Velké květy ve výrazných barvách, jako je červená, růžová, bílá a oranžová, vyrůstají na dlouhém stonku po dvou až pěti kusech, a kvetou v zimních měsících.