Vytvořte si velikonoční květinové aranžmá

Tak jako k Velikonocům neodmyslitelně patří pomlázka, malovaná vajíčka, nebo-li kraslice, a pečení velikonočního beránka, patří k nim i velikonoční výzdoba. Lidé si své příbytky nejen na Velikonoce zdobí už odnepaměti.

Na svátky to zkrátka chtějí mít doma všichni hezké a nic oko nepotěší tak, jako krásné květinové aranžmá. Jak ale vybrat ty správné květiny? A na co si při jejich výběru dát pozor?

V první řadě, pokud budete květiny kupovat, rozhodně je nekupujte v supermarketech, bývají skladovány ve špatných podmínkách, často jsou přemrzlé a nebo přelité se zahnívajícími kořeny. Takové rostliny vám radost příliš dlouho dělat nebudou.

Dobré péče se dostává rostlinám ve specializovaných obchodech, v květinářstvích. Přesto i tam si rostlinky před koupí dobře prohlédněte, dávejte pozor především na nahnilé nebo zažloutlé spodní listy, skvrny a lehkou povadlost, rostlina by měla už na první pohled vypadat zdravě a pevně. Prohlédněte si také dobře její srdíčko, tedy střed rostliny odkud nové listy vyrůstají.

Některé rostliny vám vydrží déle, jsou jimi například sedmikráska, pryskyřník nebo primule, jiné kvetou kratší dobu, ale jejich vůně je o to intenzivnější. Pokud tedy upřednostníte silnou vůni před výdrží rostlinky, zvolte pro své aranžmá hyacinty nebo narcisy.

I těmto rostlinám však můžete život prodloužit a to přesazením do čerstvé zeminy, přesazování však provádějte velmi opatrně, abyste přitom nepoškodily bal. Rostliny také vydrží déle na chladnějším místě, musí mít ale dostatek světla. Pravidelně je pak zalévejte s přídavkem hnojiva.

Velikonoční květinové aranžmá můžete vkusně doplnit vrbovými proutky, barevnými pentlemi, pírkem, nebo třeba skořápkami od vajíček. Velmi hezké jsou také pavučinky z bílých nití.

Cibulkoviny, až odkvetou, rozhodně nevyhazujte! Pokračujte v jejich zalévání dokud listy zcela nezežloutnou, pak zalévání omezte a jakmile listy oschnout, pečlivě je odstraňte a cibulky zabalte do novinového papíru. Balíčky ukliďte na chladné místo a v létě cibulky zasaďte. Další rok vám z jara opět budou dělat radost krásnými, voňavými květy.