Bylinky vhodné k (před)pěstování za oknem

Jaro už je tady, stále nás však ještě čekají chladné dny, než konečně odložíme kabáty do skříní, propukne ta pravá jarní pohoda a my se naplno pustíme do zahradnických prací. Nebude jich ale určitě mnoho, a tak nastává ideální čas, začít doma (před)pěstovávat bylinky za oknem. A jaké to letos budou?

Bazalka

Málo se ví, že Bazalka, silně aromatická bylina, pochází z Indie a dalších vlhkých tropických částí Asie, kde se pěstuje již více než 5000 let. Přesto si jí u nás dnes spojujeme především s kuchyní italskou. Bylinka má ráda teplo a hodně slunečního světla, nesvědčí jí vítr a je důležité jí zalévat tak akorát. Nikdy jí však nezalévejte přes listy. Bazalku lze předpěstovat ze semínek, trvá tak přibližně tři týdny, než z nich vzrostou dostatečně silné sazeničky.

Oregano

Bylinka, dnes méně známá pod staročeským názvem dobromysl, je také často spojována s italskou kuchyní. Ve středozemí má i svůj původ. Nejlépe se jí daří v zemině bohaté na vápník a je schopná vyrůst až do půlmetrové výšky. Proto není příliš vhodná k trvalému pěstování za oknem, jakmile zesílí, šup s ní na zahradu. Na zimu ji však opět přesaďte do květináče, teplotu pod 10°C velmi špatně snáší. I když je oregano známé spíše jako koření, má bylinka i účinky léčivé, působí protizánětlivně a je vhodná k uvolnění nervů.

Pažitka

Chleba s máslem posypaný pažitkou! Tahle pochoutka mi vždy připomene mojí babičku, která jí ale nenazývala pažitkou, nýbrž šnytlíkem. Pěstovat jí lze po celý rok, v zimě v květináči za oknem, od jara do podzimu na zahradě, kde se jí bude dobře dařit na slunném místě v zemině s dostatkem vápníku. Její pěstování není vůbec náročné, jen je třeba při odřezávání dávat pozor, abyste jí nezařízli příliš, mohlo by to ohrozit její růst a pažitka by vám uhynula. Odřezávejte jí tedy vždy několik centimetrů nad zeminou.

Majoránka

Je hlavní ingredencí bramboráků… dobře, hlavní ingrediencí bramboráků jsou samozřejmě nastrouhané brambory :). Bez majoránky by to ale rozhodně nebylo ono! Ráda se košatí do šířky, proto jí dopřejte dostatečný prostor na slunném místě. Sázejte jí do lehkého substrátu, který dobře propouští vodu. Sklízet budete dvakrát do roka, první sklizeň proveďte ve chvíli, kdy se začnou objevovat první květy, druhá vás čeká na podzim. Majoránku lze používat jak čerstvou, tak sušenou a krom toho, že je výborným dochucovadlem, pomáhá při nadýmání, nechutenství, průjmech a dokonce i při nachlazení.

Koriandr

Také koriandr je nezbytným pomocníkem v kuchyni. Čerstvý se nejvíce uplatňuje v kuchyni thajské, indické, arabské a překvapivě i v kuchyni mexické, kde se hojně využívá k přípravě jehněčího, vepřového, hovězího i drůbežího masa. Hodí se i do omáček a dokonce i do sladkých jídel. Koriandr špatně snáší přelití, proto je vhodné jej pěstovat, podobně jako majoránku, v dobře propustné zemině, navíc s drenážní vrstvou, důležité je koriandr pravidelně přihnojovat a protože je velmi citlivý, zalévejte ho raději odstátou vodou.