Jednoduché rady, jak mít zahradu krásnou po celý rok

Už brzy pokryjí Vaši zahradu pestré koberce modřenců, tulipánů a narcisů, takže si možná nelámete hlavu s tím, jak bude v listopadu zase šedivá a smutná. Přesto je jaro nejlepším obdobím, kdy se zamyslet nad tím, jak Vaše zahrada vypadá nejen na jaře a v létě, ale i v chladnějších měsících roku. Naplánujte si jarní výsadbu tak, abyste se mohli ze své zahrady radovat celoročně.

5 tipů pro celoročně krásnou zahradu

Celoroční zahrada je založená tak, že se v průběhu roku přirozeně proměňuje. Je v ní stále co obdivovat, přestože se barevné spektrum v jednotlivých obdobích liší. Kromě krásných výhledů je přátelská i k ptákům a hmyzu, který ji příjemně oživí. Jak na to? Základem je správný výběr rostlin.

  • Jehličnany, zvláště ty neopadavé, jsou sice v celoroční zahradě oblíbené pro svůj stálezelený vzhled, po čas Vás však začnou svou jednotvárností nudit. Přidejte k nim proto opadavé, zajímavě zbarvené rostliny, jako je svída krvavá, líska či japonská vrba.
  • Nemůžete se vždy v zimě dočkat nových květů? Pak na své zahradě musíte mít vilín, který Vás v chladném počasí překvapí svými voňavými květy. Brzy kvete také čemeřice a talovín.
  • Nezapomeňte ani na jabloně, třeba na ty okrasné – tento na první pohled obyčejný strom se během roku úžasně proměňuje. Na jaře Vás okouzlí růžovými květy, na podzim zase barevnými jablíčky, které strom ozdobí až do zimy. Alespoň dokud je nesezobou ptáci.
  • V létě určitě Vaši zahradu zdobí spousta barevných letniček a trvalek. Nic se však nevyrovná rozkvetlé louce plné divokých rostlin. Pokud louku založíte správně, je prakticky bezúdržbová.
  • Pro barevný podzim na zahradě musíte udělat jediné – zasadit zde javor, jinan, svídu nebo kanadskou borůvku. Všechny tyto rostliny se postarají o záplavu červených, žlutých a oranžových tónů.

Pusťte se do sázení s kvalitním zahradnickým nářadím!