Jak si na zahradě založit rozkvetlou louku

Perfektně zastřižený anglický trávník postříkaný pesticidy je nešvar, který stále ještě nalezneme na mnoha českých zahradách a bohužel i v parcích. Není proto divu, že hmyzu, který by opyloval ovocné stromy a zajistil bohatou úrodu, stále ubývá. Chcete-li přírodě pomoci, a navíc si zkrášlit zahradu pestrým kobercem květů, není nic jednoduššího, než si založit vlastní louku. Jak na to?

Osiv určených pro založení květinové louky naleznete v obchodech mnoho druhů. Podle druhu květin si tak můžete založit třeba medonosnou louku, louku pro motýly, chalupářskou louku, louku s horskými květinami nebo louku s polním kvítím. U všech platí, že je nestačí zasít do stávajícího trávníku, ale je potřeba pro ně půdu speciálně připravit. To je však poslední práce, kterou se svou loukou budete mít. Od doby, kdy vyroste, je prakticky bezúdržbová.

Naše tipy

  1. Ideálním obdobím pro výsev květin je jaro nebo podzim. Půdu pro louku připravte stejně jako při výsevu klasického trávníku, tzn. je potřeba ji zrýt, zbavit všech ostatních rostlin (samozřejmě bez herbicidů!) a uhrabat. Osivo rozházejte pokud možno rovnoměrně a jemně ho zapravte do půdy.
  2. Jestliže nechcete ztrácet čas s přípravou plochy, využijte holých míst na zahradě, třeba krtinců, nebo jiných rozhrabaných míst.
  3. Osivo si můžete také sami nasbírat na louce. Tento způsob získávání semen je samozřejmě pracnější a zdlouhavější, navíc každá květina semení v jiném období. Získáte však originální směs osiva a na zahradu si zasejete přesně ty rostliny, které tam chcete mít.
  4. Louku se nedoporučuje hnojit, protože tím snížíte druhovou pestrost. Rovněž sekat ji nemusíte příliš často, stačí dvakrát do roka, a to nejlépe po částech. Vyšší porost lépe zadrží vláhu a je domovem pro druhově pestré společenství hmyzu.

I když je Vaše zahrádka malá, pokuste se najít alespoň malý ostrůvek, na kterém lze založit květinovou louku. Odměnou Vám bude bzučení spokojeného hmyzu a bohatší úroda z Vašich ovocných stromů.