Nouzové rady pro zahrádkáře

Vyhlášení nouzového stavu v naší republice udělalo čáru přes rozpočet nejen restauracím, sportovcům či učitelům, ale v neposlední řadě i zahrádkářům. Ti, kteří na začátku března podnikli nájezd do hobbymarketu, mají vyhráno, ostatní si musí poradit, jak nejlépe umí. Třeba zapátrat v receptáři svých babiček a postarat se o zahradu pomocí surovin, které mají běžně doma.

Připravte si vlastní substrát pro výsev

Jednou z prvních věcí, kterou zahradníci na jaře shánějí, je substrát pro výsev a předpěstování sazenic. Nestihli jste si ho koupit? Namíchejte si svůj vlastní. Musí v něm být dostatek živin, aby se klíčící rostliny mohly rychle vyvíjet, a zároveň by měl být vzdušný a lehký, aby nekladl kořenům rostlin příliš velký odpor. Ideální (a velice ekologickou) variantou kupovaného substrátu je směs listovky, neboli zkompostovaných listů, hutnějšího kompostu a písku. Listovku lze rovněž nahradit rašelinou. Takový výsevní substrát smícháte ze 1 dílů rašeliny, 1 dílu kompostu a 2 dílů perlitu.

Vyrobte si účinné hnojivo

Majitelé slepic mohou tento odstavec rovnou přeskočit. Dobře totiž ví, že nejlepším hnojivem prakticky na cokoliv je kejda ze slepičího trusu. My ostatní musíme při improvizaci sáhnout do říše rostlin. Připravte si zdarma a jednoduše tekuté hnojivo, které podpoří růst rostlin, zvýší jejich obranyschopnost a dodá jim potřebnou výživu. Třeba z kopřiv, které obsahují velké množství zinku, železa a dalších stopových prvků. Nejvhodnější pro vytvoření kopřivové jíchy jsou mladé kopřivy, které zatím nevytváří semena. Nasekané kopřivy vložte do nekovové nádoby,

zalijte ze tří čtvrtin dešťovou vodou a nechte 2 až 4 týdny kvasit. Jícha je vhodná k použití, jakmile přestane pěnit a ztmavne.

Také okrasné květiny ocení doma připravené hnojivo. Krásných muškátů v oknech docílíte drožďovou zálivkou. Použijte kostku droždí na litr vody a nechte 14 dní kvasit. Růžím zase prospěje, když do půdy okolo nich zahrabete

banánové slupky (nejlépe z banánů v bio kvalitě). Nejen růžím a muškátům, ale i oleandrům, rododendronům či hortenziím přijde vhod kávová sedlina. Zapracujte ji do půdy okolo rostlin nebo lógr smíchejte s půdou už při výsadbě do květináčů. V každém případě nepodceňujte správné kompostování. Jednoduchý, a přitom vkusný kompostér můžete umístit nejen na zahradu, ale třeba i na balkón panelákového bytu.

Zatočte se slimáky

Slimáci a jiní škůdci se už brzy vypraví ze svých zimních skrýší škodit našim sazenicím, zvláště prvním jarním salátům a ředkvičkám. Letos lze kvůli mírné zimě očekávat nárůst slimáčí populace a je proto třeba bojovat s nimi všemi možnými prostředky. Jestliže Vám už došly zásoby granulí, jedů a pastí na slimáky, vyzkoušejte třeba obyčejné vaječné skořápky. Pořádně silná řádka nadrcených skořápek působí jako účinná zábrana, ale jen v případě, že je udržíte suché. Pokud často prší, drť pravidelně dosypávejte. Podobně účinkuje i sláma či popel. Slimáky odradí i ohrada z plechu či z prken potažených brusným papírem.