Vybíráme správný slunečník – jak na to?

Je léto, což znamená dobu, kdy trávíme čas nejenom u vody, ale můžeme ho trávit také na naší zahradě. Ať už jsme kdekoliv, měla by být prioritou ochrana proti slunci. To platí hlavně v poledne, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější. U dětí to však může platit po celý den. Ne vždy pomůže jenom opalovací krém, protože mnohem efektivnější cestou je zůstávat ve stínu. Podívejme se proto na to, jak vybrat správný slunečník, který požadovaný stín vytvoří.

Začínáme jeho velikostí

Ta je rozhodně tím nejdůležitějším parametrem, na který bychom se jako zájemci o koupi měli zaměřit v první řadě. Velikost by měla odpovídat jak prostoru, kde ho chceme umístit, tak i tomu, kolik pod ním bude schováno lidí. Chceme-li vytvořit jenom zastíněný prostor u pískoviště pro děti, budou plně stačit varianty nejmenší. Pořádáte-li ale zahradní párty na kterou se má vejít více hostů, už volte slunečník s dostatečnou plochou zastínění. Ideální jsou v tomto směru varianty čtyřmetrové, které svou velikostí zcela určitě nezklamou nikoho.

Nezapomínejme ani na správný výběr tvaru

Není to jenom velikost slunečníku, jelikož je to také jeho konkrétní tvar. I na ten bychom se měli v ideálním případě zaměřit. Pokud je něco, co dnes zná každý, jsou to kulaté slunečníky. Sice patří k nejoblíbenějším, ale často se vyplatí poohlédnout se i po dalších typech. Hned za těmi kulatými jsou oblíbenou možností i čtvercové slunečníky. Ty mnohdy nabídnou mnohem větší plochu spojenou se samotným zastíněním. Ani tím ale nabídka nekončí, protože třetí variantou jsou takzvané půlkruhové slunečníky. Ty se hodí do těch míst, kde chceme, aby přímo navazovaly třeba na zeď našeho zahradního altánu, nebo zahradní chatky. Vše doplňují ještě slunečníky obdélníkové. V tomto směru tedy máme z čeho vybírat.

Rozhoduje i účel použití

I na ten je třeba hledět, pokud chcete, aby slunečník dokonale splnil vaše očekávání. Plánujete-li pouze použití na vaší zahradě, hodí se zmíněné varianty čtvercové nebo obdélníkové, třeba i ve svých největších rozměrech. Plánujete-li však dovolenou, nebo často vyrážíte k vodě, měly by to být spíše menší kulaté slunečníky do 3 metrů. U nich máte jistotu především nízké hmotnosti, stejně jako zde máte jistotu kompaktních rozměrů a tím i jednoduchého transportu. A je jedno, zda slunečník převážíte v autě, nebo ho nesete cestou na koupaliště v ruce.

Na své si v tomto ohledu ale přijdou i lidé žijící v panelových domech. Již zmínění půlkruhový slunečník by měl být využitý právě na balkonech. Pro ně je přímo určený, čemuž odpovídá jeho velikost a hlavně konstrukce a tvar.

Myslete na příslušenství

Slunečník tedy máme vybraný. Rozhodně nezapomínejme ale ani na praktické příslušenství. Jednou z ideálních možností jsou podstavce. Ty oceníte primárně na své zahradě. Nemusíte se tak trápit se zapichováním slunečníku do země. Na trhu jsou dnes varianty určené pro naplnění vodou, stejně jako možnosti z pevného a těžkého kamene. Mluvíme-li o příslušenství, rozhodně se mohou hodit také ochranné obaly. Ty využijete jak při transportu, tak i při ukládání slunečníku na požadované místo. Ochráníte ho jak před nečistotami, tak i před poškozením.