Jaký srpen, takový únor

Pranostik vztahujících se k srpnovému počasí je mnoho. Jedna například praví, že „V srpnu již nelze slunci mnoho věřit“. A jsou to právě chladná rána a horké dny, které určují, čemu se mají zahrádkáři v srpnu na zahradě věnovat.

Srpen bývá na zahradách měsícem sklizně. Záhony jsou plné kvetoucích letniček a trvalek a střídání studených nocí a teplých dnů pomáhá vybarvovat dozrávající ovoce. Stále však není pozdě na výsadbu některých rostlin, nebo zmlazování ovocných keřů. Pojďte se s námi podívat, co vše je třeba na zahradě před příchodem podzimu stihnout.

  1. Srpen je vhodný pro výsadbu nových jahodníků, u kterých je důležité, aby do zimy dobře zakořenily. Starší jahodníky zbavíme poškozených listů, zdravé listy jim ponecháme.
  2. Po sklizni rybízu a angreštu můžeme keře a stromky prořezat. Odstraníme všechny větve starší než 4 roky a také všechny slabé a uschlé výhony. Stejně tak odřízneme všechny slabé a odplozené výhony maliníku.
  3. Ihned po sklizni prosvětlíme také broskvoň, prořezání višní a dalších peckovin můžeme rozložit do více let, abychom příští rok nepřišli o celou úrodu.
  4. V první polovině srpna odřežeme rajčatům vrcholky, protože další plody již nedozrají. Odstraňujeme také listy napadené chorobami.Rostliny rajčata
  5. Zeleninu vysetou v předchozích měsících pravidelně plejeme a zaléváme. Po její sklizni je stále ještě možné vyset například mangold.
  6. Rajčata, okurky a papriky sklízíme celý měsíc, stejně jako cukety a patisony. Větší úrodu cuket si zajistíme častější sklizní.
  7. Začátkem měsíce vysazujeme ocúny a podzimní šafrány, které vykvetou ještě v září. Sázet můžeme i macešky, pomněnky a sedmikrásky.
  8. Řízkujeme muškáty a řízky ihned sázíme do truhlíků nebo květináčů. Použijeme pro ně písčitý substrát.
  9. Každé čtyři roky přesazujeme v srpnu kosatce. Oddělíme staré hlízy a ponecháme jednu zdravou hlízu i s listy, které zkrátíme zhruba na třetinu.
  10. V srpnu je také vhodné zastřihnout živý plot.

Vše, co potřebujete k srpnové údržbě Vaší zahrady, naleznete v e-shopu Kokiskashop.cz.