Co dělat, aby zahrada netrpěla suchem

V posledních letech získávají zahrádkáři smutnou jistotu – s létem vždy přichází sucho. Nechcete každoročně zažívat „Sofiinu volbu“ a rozhodovat se, zda raději nechat přežít zeleninový záhon, nebo truhlíky macešek? Vyzkoušejte naše tipy, jak připravit zahradu na horkou sezónu.

Dá se proti suchu bojovat?

Zalévání zahradyBoj nad suchem je možné vyhrát, jen je zapotřebí dodržovat několik jednoduchých pravidel. Pamatujte třeba na to, že nejrychleji vysychají květináče a truhlíky. Zvažte proto přesazení rostlin do půdy, nebo je alespoň přeneste do stínu. Nezapomeňte dostatečně zalévat i stromy.

Na každé zahradě jsou už samozřejmostí sudy a barely, do kterých lze zachytit dešťovou vodu. Využijte kromě nich i odpadní vodu z kuchyně a koupelny (samozřejmě bez saponátů) – třeba z mytí zeleniny.

Další tipy pro zelenější zahradu

Trávník – kdo méně seká, ten také méně zalévá. V největších vedrech vynechte zálivku úplně a raději dopřejte vodu zeleninovým záhonům. Tráva se obvykle s prvním deštěm opět vzpamatuje.

Stín – pokud máte na zahradě místo, vysazujte ovocné stromy, které poskytnou blahodárný stín. Vyzkoušejte také zastínění záhonů zahradním altánem, nebo párty stanem. Rostlinám se hodně uleví.

Mulčování – těsně kolem rostlinek nahrňte slámu, posekanou trávu, nebo drcenou kůru. Mulč pod sebou udrží překvapivé množství vláhy. A v létě sekejte pomocí mulčovací sekačky.

Kypření – když už přijde déšť, nezapomeňte po něm záhony prokypřit motyčkou. Voda se pěkně vsákne a nebude odtékat ze záhonů. Pokud už opravdu dlouho nepršelo, pak suchou a ztvrdlou půdu klidně pokropte a poté nakypřete.

Zalévání – zalévejte zásadně ke kořenům, ne na listy. K efektivnímu zalévání využijte třeba seříznuté PET lahve s otvory ve víčku. Rostliny si odeberou jen tolik vody, kolik potřebují.

Zalévání v dešti – může to působit bláznivě, ale zalévání během deště má hned několik výhod. Jednak při dešti klesá venkovní teplota, takže rostliny neutrpí teplotní šok, jednak se při dešti žádná voda neodpařuje, a naopak zůstává v půdě. V létě navíc málokdy prší tak, aby rostliny obdržely dostatek vláhy, proto má tato výpomoc svůj smysl.