Rozvrhněte si svoji zahradu

Užíváte si v zimě odpočinek a sbíráte síly na jaro? Děláte dobře. Existuje však několik činností, kterým se zahrádkáři mohou věnovat i v lednu. Můžete nyní prořezávat stromy a keře, nakupovat semínka, opravovat zahradnické nářadí, ale především je možné plánovat.

Při rozvržení zahrady vždy vycházejte z nadmořské výšky, orientace a tvaru pozemku, kvality půdy i klimatických podmínek. To jsou faktory, které zpravidla neovlivníte. Co ale ovlivnit rozhodně můžete, to jsou rostliny, které na ni zasadíte. Aby Vaše zahrada nepůsobila jako jeden velký chaos, můžete zimní měsíce využít k plánování a novou výsadbu si v klidu rozvrhnout.

Zásady pro plánování zahrady

  1. Není nutné zasadit vše

Pokud nevlastníte skutečně rozlehlý pozemek, pravděpodobně dřív nebo později narazíte na jeho limity. Pečlivě proto zvažujte, co na něj zasadíte a co raději oželíte. U každé rostliny si zjistěte, do jakých rozměrů postupně doroste a kdy pokvete. Podle toho zvolte její stanoviště. Většinou se vyplatí vysoké rostliny umístit hned u plotu a ty menší až za ně.

  1. Výsadbu stromků plánujte

To samé platí i pro stromy – aby se Vám v létě dobře sekala tráva, raději stromky a keře umístěte blíž k plotu (pochopitelně s ohledem na platný zákon, který stanovuje minimální vzdálenost stromu od plotu souseda 1,5 m. V případě stromů, jejichž výška přesahuje 3 m, musí být vzdálenost 3 m). Myslete i na to, že časem může vzrostlý strom stínit dům či dokonce poškodit střechu.

  1. Zelenina potřebuje slunce

Zeleninové záhony zakládejte na chráněném místě, kam dostatečně svítí slunce a nestahuje se tam mráz. Dostatek světla určuje i umístění zahradního skleníku, kterému by neměly stínit dřeviny či další stavby.

  1. Volnost nebo řád?

Do módy se opět vrací květinové louky, které se líbí také motýlům, včelám a dalším druhům hmyzu. Hustá spleť květů však patří spíše na venkov a na větší pozemek, menší či městská zahrada vyžaduje řád. Zkuste místo toho vysadit více rostlin stejného druhu vedle sebe. Za několik let srostou a budou působit upraveně.

  1. Zahrada na balkóně

Malou zahradu můžete vytvořit i na svém balkóně. Dobře se tu bude dařit paprikám, rajčatům, jahodníkům, ale třeba i chilli. Kromě tradičních truhlíků s muškáty vsaďte i na vertikální záhony, které ušetří spoustu místa. Nezapomeňte je však dobře ukotvit a zajistit proti větru.

 

Pokud si nejste svými návrhy jistí, svěřte realizaci zahrady do rukou odborníkaZahradní architekt vám díky svým znalostem vytvoří komplexní návrh pro vaši zahradu. Zohlední ale také vaše potřeby a preference a poradí vám s výběrem. To vám pomůže ušetřit dlouhodobě čas i peníze. Díky pěkné zahradě může stoupat i hodnota nemovitosti. Vytvoří pro vás dokonalý prostor, který bude praktický a zároveň bude skvělým místem pro relaxaci.