Mít krásný, zelený trávník je snem snad každého zahrádkáře. Dnes je možné si takový i objednat a nechat položit. Správný zahrádkář si ale dokáže vypěstovat trávník svůj. Nejprve je potřeba výbrat vhodné travní semeno. Při tom je důležité zohlednit, k jakým účelům bude trávník sloužit a jak bude namáhán.
Základem dobrého výsledku je dotatek vody a živin. Trávník zaléváme dostatečně, i v létě však stačí jednou za 5 dní. Čím je zálivka vydatnější, tím delší může být interval mezi zaléváním. I zde platí, že časté zalévání v malém množství spíše škodí. Nejvhodnější doba pro zalévání je ráno nebo večer, kdy se odpařuje nejmenší množství vody. Nikdy nezalévejte trávník za plného slunce, došlo by k jeho popálení! K doplnění živin, zejména dusíku, fosforu a draslíku pak slouží celá škála přírodních i umělých hnojiv.
Jako každá rostlina, potřebuje i trávník nejen přísun vody a živin, ale i ochranu před škůdci a chorobami. Těm zabráníme zejména dobrým provzdušněním a prokypřením půdy. Je-li povrch trávníku utužený, je potřeba jej provzdušnit (aerifikovat). To provedeme válcem s hroty, který propichuje půdu do hloubky 5-10cm. K odstranění nežádoucích zbytků, mechů a krácení kořínků provedeme prořezání (vertikulaci). Ta se provádí na jaře i na podzim, vždy po sečení.
Pak už ke spokojenosti zbývá postarat se o správnou výšku trávníku. Jaká bude, záleží na vás. Měli byte ale mít na paměti, že odstraňujeme max. 1/3 výšky rostliny. Proto v době nejrychlejšího růstu sekáme raději častěji. Zbývá jen zvolit správnou sekačku a vyrazit srovnat bující trávník.