Jezte zdravé saláty

Saláty, které zakoupíte v supermarketu jsou obvykle plné postřiků, aby vydržely transport a uskladnění, bývají přehnojené, to aby vyrostly co nejrychleji a měly poutavou barvu.

Vypěstovat si vlastní, zdravé, saláty přitom není vůbec složité. A co jich existuje druhů! Každý z nich je tělu prospěšný jinak.

Endívie obsahuje hodně draslíku, vápník, fosfor, železo, hořčík, provitamín A, vitamíny E, C, B1, B2, B6, kyselinu listovou. Podporuje trávení a tvorbu žluči, čistí játra a povzbuzuje slezinu.

V dubáčku najdeme také hořčík, draslík, vápník, železo a vitamín C i vitamíny skupiny B. Právě pro vyšší obsah hořčíku se jeho konzumace doporučuje při problémech nervového charakteru, jeho uklidňující účinky mohou pomoci při nespavosti.

Rukola celkově detoxikuje organismus, čistí játra, ledviny a močové cesty, zlepšuje tak vylučování moči. Stejně blahodárně působí na vylučovací soustavu i roketa, která je základem středomořské kuchyně, roketa ta vám může navíc pomoci při vyrážkách a ekzémech.

Bohatým zdrojem vitamínu C je polníček (některé zdroje uvádějí až 60 mg na 100 g!), je také dobrým zdrojem provitamínu A a vitamínu E, obsahuje kyselinu listovou, hořčík, vápník a draslík.

Pravidelnou konzumací polníčku zvýšíte svojí imunitu, podpoříte látkovou výměnu a krvetvorbu, odstraňíte únavu a stres a jelikož má polníček vyvážený poměr minerálů, doporučuje se i jako prostředek pro prevenci srdečních onemocnění.

Lebeda má sice vitamínu C méně, za to je však velice bohatá na vápník, vhodná je tedy k nahrazení mléka a mléčných výrobků v případě, že trpíte nesnášenlivosti na laktózu. Dále obsahuje vitamíny B1, B2 a B3, vitamín E a beta-karoten. Podobně jako rukola a roketa i lebeda čistí organismus a vzhledem k již zmiňovanému vysokému obsahu vápníku je výborná při léčbě nemocí spojených s jeho nedostatkem, jako jsou dětská křivice a osteoporóza. Pomáhá také v boji proti revmatismu, dně, otocích a bolesti kloubů.

Barborka obsahuje vitamín C, vitamín A a zlepšuje chuť k jídlu. Některé zdroje uvádějí, že také čistí krev.

Perila je především vynikajícím zdrojem vitamínů skupiny B, minerální látky v perile obsažené jsou zinek, vápník, hořčík, mangan a fosfor. Protože uvolňuje a rozpouští hleny, čistí průdušky a navíc snižuje horečku, je výborným pomocníkem při chřipce a nachlazení. Je vhodná především pro jedince trpící různými alergiemi. V Číně jí používají i k potlačení těhotenské nevolnosti.

Při pěstování salátů dávejte pozor na škůdce, především dřepčíky a slimáky, kterým saláty velmi chutnají. Pomůže netkaná textilie, kterou překryjte záhon po vysetí. Většině salátů se příliš nedaří vedle petržele, celeru a fenyklu. Saláty vysázejte raději poblíž rajčat, ředkviček, kedluben, růžičkové kapusty a zelí.