Rýmovník (Plectranthus argentatus)

Rýmovník, jinak též molice, řidčeji označován jako mexický eukapyptus (navzdory faktu, že nemá s eukalyptem nic společného) nebo také kubánské oregano, je bylina z čeledi hluchavkovitých, původem až z daleké Austrálie.

Bylinka roste v hustých, nízkých trsech, má ochmířené listy vejcovitého tvaru a v zimních měsících kvete drobnými fialovými kvítky.

Na první pohled může připomínat mátu, nebo meduňku a dokonce i podobně voní. Její vůně je velmi pronikavá a zároveň příjemná. Někteří lidé také uvádějí, že jim Rýmovník voní po kafru.

Využití

Rýmovník, jak už název napovídá, pomáhá při léčbě onemocnění horních cest dýchacích, užívání je přitom velmi jednoduché, stačí si uštípnout list, promnout v prstech a pravidelně k němu přičichávat.

Z rýmovníku si můžete připravit i lahodný, léčivý čaj. Odvar z jediného lístku vám může ulevit od bolestí hlavy, pomůže vám při vysokém tlaku, nachlazení i při trávicích obtížích.

Atmatikům se doporučuje mít v ložnici lístek v nádobě s vodou položenou na topení. Pronikavá vůně rýmovníku rovněž odpuzuje některý hmyz, především mouchy a komáři nemohou jeho vůni vystát, jako repelent je tedy rýmovník velice účinný.

Bylinku lze využít i v kuchyni, podobně jako šalvěj, hodí se k dochucení zveřiny, do marinád a při grilování masa.

Pěstování

Rýmovník se nejlépe rozmnožuje za pomocí řízků, ty jsou u nás velmi snadno k sehnání. Řízky stačí zapíchnout do písčité zeminy a přikrýt sklenicí. Pod sklenící rostlinky udržujte dokud nezakoření a nezesílí.

Bylina není příliš náročná, zalévejte jí s mírou (pochází přeci z velmi teplého a suchého prostředí). Potřebuje v první řadě dostatek světla a v zimě dávejte pozor, aby rostlinku neofouknul studený vzduch při větrání. Rýmovník čas od času přihnojte a zastřihněte, aby držel pěkný tvar. Z jara mu dopřejte čerstvou hlínu.