Je lepší skleník nebo fóliovník?

skleníkK ochraně rostlin před výkyvy počasí a prodloužení doby vegetace od časného jara až do podzimu, poslouží dobře fóliovníky i skleníky. Při rozhodování záleží zejména na finančních možnostech. Fóliovníky jsou cenově dotupnější, jejich životnost je však nižší. Oproti tomu skleníky přináší vyšší počáteční investici, ale dále žádné pravidelné výdaje za fólie.

Ve srovnání s minulostí, kdy si lidé vyráběli fóliovníky většinou sami, je v dnešní době nabídka velmi široká. Konstrukce bývá nejčastěji z pozinkovaného plechu, ale může být i dřevěná nebo plastová. Celý život vám pak vydrží kontrukce hliníková. Cena fóliovníku záleží hlavně na použité fólii. V nabídce jsou obyčejné, 1mm široké na 1 sezonu, ale i moderní s UV ochranou, výztužnou mřížkou nebo 3 vrstvé, u kterých se pohybuje životnost mezi 5 – 7 roky.

U skleníků si důkladně promyslíme, kam ho na zahrádce umístíme. Skleník potřebuje slunné místo, kde nic nestíní. Hřeben směřuje od severu k jihu, aby byla využita plná síla slunce po delší straně skleníku. V nabídce jsou skleníky z pozinkovaného nebo lakovaného plechu, jako výplně se používá sklo či plexisklo. Rostlinkám ve skleníku je také potřeba zajitit dobré větrání a zavlažování. To jde dnes i automaticky, bez vaší pomoci. Práci vám usnadní i další automatické systémy, které dnes obchody nabízí.

Ať už se rozhodnete pro fóliovník nebo skleník, můžete si sami vypěstovat zeleninu. Chutnou, bez hnojiv a chemie, 100% čerstvou a právě, když na ní dostanete chuť.

 

Zanechte odpověď