Tymián obecný

tymián obecnýTymián obecný je polokeřík, dorůstající výšky 30- 40 cm a rozrůstající se do šířky až 50 cm.  Lodyhy jsou čtyřhranné, spodní dřevnaté, silně větvené. Vstřícně je obrůstají velmi tenké lístečky na krátkých řapících. Jsou eliptické, na rubu plstnaté a jejich okraje dolů ohrnuté. Květy má tymián nachové, plodem jsou 4 tvrdky. Existuje více jak 50 odrůd tymiánu s různými příchutěmi a tak můžete pěstovat hned několik najednou.

Využití

Hlavní účinnou látkou je THYMOL, který ničí mikroby, houby, plísně i malé parazity. Naše tělo se ho zbavuje zvýšenou tvorbou moči a také hlenu v plicích. Tím se zároveň dezinfikuje a čistí i naše tělo. Používá se tedy k léčbě chronických zánětů průdušek, mírní kašel, snižuje nadýmání, léčí průjem a uvolňuje křeče hladkého svalstva. Zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a zlepšuj chuť k jídlu.

Díky antiseptickým účinkům se s velkým úspěchem používá k léčbě nemocí dutiny ústní, zubů a hrtanu a odstraňuje i nepříjemný pach z úst.

V obkladech je výborný na hnisavé rány, kožní nemoci a plísně i uhrovitou pleť. Má blahodárné účinky na nervovou soustavu a zlepšuje imunitu organizmu. Pozor ale na dávkování, vysoké a časté dávky škodí! Tymián se hojně používá v kuchyni, zejména k masům, do polévkového koření, na uzení, k sýrům, do salátů, k rybám i na pizzu. Využití má také v aromaterapii a přidává se i do voňavek.

Pěstování, sběr

Tymián má rád slunná, chráněná stanoviště s dobře propustnou půdou. Ta by měla být nejlépe písčitá, s neutrálním až zásaditým pH. Před zimou je třeba rostliny chránit. Časté zaštipování lístečků zamezuje rozšiřování dřevnaté části. K léčbě sbíráme lístky před květem, kdy mají nejvyšší obsah léčivých látek. Do kuchyně sbíráme až do září, kdy celou rostlinu ostříháme. Sbíráme za suchého a teplého počasí, sušíme rychle, ve stínu, při teplotě do 35°C. Uchováváme ve vzduchotěsných nádobách, jinak ztratí aroma.

Zanechte odpověď