Jahody patří mezi nejčastěji pěstované ovoce na našich zahrádkách. Aby byla úroda stále vysoká, je třeba rostliny po 3-4 letech vyměnit za nové a dát na jiné místo. Začátek srpna je pro výsadbu nejvhodnější, sazenice dobře zakoření, stačí se pořádně rozrůst a už první úroda je pěkná. Nejvyšších výnosů jahodník dosahuje ve 3. roce, v dalších letech pak plody postupně ubývají, i když se o ně staráme a dáváme jim vše co potřebují.
Sazenice jahodníku není třeba nijak shánět, nové výrůstají na odnožích mateřské rostliny. Z každé vyrůstá několik odnoží, na kterých se tvoří nové sazeničky, které samy zakořeňují. K výsadbě se používají první a druhé sazeničky od rostliny, které mívají nejvíce plodů. Odnože odřízneme těsně u země, lámáním bychom mohli poškodit mateřskou rostlinu. Sazeničky by měly mít 3-4 listy a délka kořínků alespoň 4 cm.
Sázíme nejlépe k večeru, když je pod mrakem a vždy do mokré půdy. Je-li suchá, sázecí jamku předem dobře prolijeme vodou. Jahodník nejlépe prospívá, když je vysazen do správné hloubky. Ukazatelem je srdíčko (místo, odkud vyrůstají nové listy), které by mělo zůstat volně nad zemí, ale co nejblíže zemině. Půda by měla být dostatečně hluboká, prokypřená a předem prohnojená kompostem, s dostatkem fosforu a draslíku.
Jahody potřebují ke zčervenání dostatek slunce, proto je vysazujeme na slunná místa. Záhony udržujeme čisté, do doby květu plejeme a po celou vegetaci okopáváme. Zejména po vydatných deštích, kdy se na půdě tvoří škraloupy. Abychom ochránily plody před znečištěním, podložíme rostliny slámou, která zároveň udržuje větší vlhkost v půdě a brání plevelům v růstu. Také černá netkaná textilie zabrání plevelům růst a navíc urychlí červenání jahod.