Pěstování rajčat a zeleniny ve fóliovníku

Zahradní fóliovníky lze na našich zahradách využít k mnoha účelům: prodloužení vegetačního období ovoce a zeleniny, rychlení letniček, předpěstování sadby před jejím vysazením na volné záhony. Svoji nejdůležitější roli však hrají při pěstování zeleniny, a to zejména rajčat. Není se čemu divit. Vlastnoručně vypěstovaná zelenina z fóliovníku v biokvalitě má výrazně lepší chuť než ta kupovaná, o  obsahu vitamínů a dalších cenných látek ani nemluvě. Jak zvládnout pěstování zeleniny ve Vašem fóliovníku, abychom se mohli radovat z opravdu bohaté úrody?

 

Druhy zeleniny vhodné do fóliovníku

Kvalitní zahradní fóliovníky dovolují pěstovat rané druhy zeleniny, například ředkvičky nebo jarní saláty, již v předjaří, pokud venkovní teploty klesají maximálně k -5°C. Z první úrody se tak můžeme radovat již během Velikonoc. Kromě ředkviček a jarních hlávkových salátů můžeme takto brzy vysadit i ledové nebo listové saláty či oblíbené druhy bylinek, jako je oregano, bazalka, meduňka, řeřicha nebo pažitka. V tomto období začínáme i s předpěstováním květáku, brokolice, celeru, kapusty, pórku a podobných plodin. V okamžiku, kdy tyto rostliny přesadíme ven na záhon, získáme ve fóliovníku dostatečný prostor pro pěstování všech odrůd rajčat, kapií, dýní, paprik, okurek, cuket a dalších druhů zeleniny. Inspiraci najdete i v tomto videu o pěstování paprik:

 

Tipy zkušených zahrádkářů

Především nezapomeňme na to, že různé druhy zeleniny potřebují ke svému zdárnému růstu trochu odlišné teplotní i světelné podmínky. Speciálně rajčata velice trpí při nedostatku vzduchu a světla. Ještě o něco náročnější jsou papriky, které pro svůj výsev vyžadují teploty až kolem 30°C. Podobně jsou na tom i salátové okurky. Ty si přímo libují v horku kolem 35°C. Při nižších teplotách sice také vyklíčí, ale v řádu až o několik dnů později.

Jak na rajčata ve fóliovníku

Rajčata patří k velice oblíbeným druhům zeleniny na našem stole. Existuje opravdu velké množství druhů. Také u nás známe nejen tyčková a keříčková rajčata s velkými barevnými plody, ale i malá cherry rajčátka o průměru pouhých 2 cm. Pro rajčata je zahradní fóliovník opravdu ideálním stanovištěm, protože tato chutná zelenina vyžaduje teplé a chráněné prostředí, pravidelné zalévání a přihnojování. Pěstuje se jako jednoletá rostlina a její výhonky mohou dosahovat i přes 2 metry. Mysleme na to při pořizování vhodného zahradního fóliovníku!

Fóliovník je pro rajčata ideální i z toho důvodu, že ho můžeme každé tři roky přesunout na jiné místo, čímž rostlinám zajistíme změnu půdy a zamezíme tak vzniku nežádoucích chorob. Nejdůležitější je při pěstování rajčat ve fóliovníku správná teplota, která nesmí klesnout pod 16°C nebo naopak stoupnout nad 27°C. Rostlinám se pak nedaří a v důsledku toho neplodí tak, jak bychom si představovali.

Rajčata potřebují ke svému růstu propustnou a dobře prohnojenou půdu. Kořeny rajčat jsou opravdu dlouhé, proto kompost ve fóliovníku zapracováváme do hloubky cca 30 cm. Menší rostliny rajčat keříčkových je možné pěstovat i v jednoduchém fóliovém tunelu nebo pod mulčovací fólií. U tyčkových rajčat to bohužel není možné z důvodu jejich výšky. Pro tyto rostliny vyžadující více prostoru dokonce existují speciální fóliovníky pro pěstování rajčat.

Sklizeň rajčat v zahradním fóliovníku

Rajčata v zahradním fóliovníku můžeme sklízet již na jaře nebo dokonce koncem podzimu, přičemž keříčkové typy rajčat dozrají do sklizně kolem 8. týdne od jejich vysazení, tyčkové typy rajčat 10. – 12. týden od vysazení. Pro dosažení takto ideální úrody však musíme dodržovat pravidelnost zálivky a časté a důkladné větrání fóliovníku. Rajčata špatně snáší vysokou vlhkost vzduchu a příliš se tak nehodí pro společné pěstování třeba s okurkami. Větráním se také zajistí dostatečné a potřebné opylení rostlin rajčat.

Pořízení zahradního fóliovníku každopádně mnohonásobně prodlouží vegetační období pěstovaných rajčat. Za nepatrnou investici tak získáte skvělého pomocníka, díky kterému Vám budou úrodu Vašich rajčat i další zeleniny závidět všichni sousedé.