Jak správně vybrat zahradní kolečko

Zahradní vozík neboli kolečko nesmí chybět ve výbavě žádného zahrádkáře či kutila, a to zvlášť nyní na podzim. Praktický pomocník snadno převeze listí, trávu, zeminu či dříví na zimu. Podle jakých kritérií bychom ho měli vybírat?

Z jakého materiálu

První, co nás na novém vozíku zpravidla upoutá, je materiál, z něhož je vyrobeno jeho tělo. Zatímco dřevěné trakaře patří minulosti, a dnes je využíváme spíš jako dekoraci, moderní kolečka bývají vyrobena z plastu, kovové slitiny, ale i z tkaného nylonu. Plastové vozíky bývají cenově dostupné a odolné, zatímco kovové modely se vyznačují vysokou nosností, ale poněkud vyšší hmotností a sklonem k rezivění. Textilní vozíky jsou skladné, ale neuvezou tolik nákladu jako vozíky z kovu.

Kola vozíku s pryžovou bandáží či nafukovací

Dalším důležitým kritériem při výběru vozíku je jeho kolo. Pro zahradničení jsou nejvhodnější modely s nafukovacími koly, které se neboří do trávy či měkké půdy. Na stavbu jsou zase lepší robustnější vozíky s bandážovanými koly, které neprorazí úlomky skla ani cihel.

Základní rozdělení koleček

  • Zahradní
  • Stavební
  • Hospodářské

Speciální druhy vozíků

Skládací – jsou obvykle vyrobeny z textílie, snadno je po práci složíte a zavěsíte v kůlně či dílně.

Motorizované – s elektromotorem pro snazší práci bez zbytečné námahy. K některým modelům je možné připevnit radlici a v zimě je využít při odklízení sněhu.

Přívěsné – nabízí možnost připojení za zahradní traktor nebo čtyřkolku.

Sklápěcí – jsou vybaveny speciálním mechanismem, který usnadňuje vysypání obsahu.

 

Veškeré vybavení, které potřebujete na své zahradě na podzim, naleznete na Kokiskashop.cz.