Máte na zahradě vše sklizeno, listí shrabané a záhony zryté? Stejnou péči věnujte i svému skleníku. Právě teď máte šanci ovlivnit, jaká úroda Vás čeká v příštím roce.
6 zásad pro podzimní péči o skleník
- Po ukončení sklizně je třeba skleník důkladně uklidit. Zdravé rostliny patří na kompost, nemocné a napadené škůdci nekompromisně zlikvidujte.
- Jakmile je uklizeno, je vhodné skleník umýt a vydezinfikovat. Tabulky čistěte parním čističem, půdu zase dýmovnicí, která zničí veškeré zárodky plevelu i škůdců a chorob. Dezinfekce však není vhodná tehdy, chcete-li skleník na podzim využít k rychlení zeleniny, jako je polníček, rukola a ředkvičky.
- Všechny výše uvedené rostliny jsou skvělou zásobárnou vitamínů, a přitom jsou nenáročné na pěstování. Nejlépe se jim daří na lehce záhřevné půdě, kterou prohřejte zakrytím posekanou trávou a listím. Tento pokryv dodá potřebné teplo a při rozkladu navíc i živiny.
- Plodiny ve skleníku pravidelně střídejte, jinak dojte k vyčerpání půdy. Poznáte to snadno podle slabých rostlin, které postrádají živiny a snadno je napadnou choroby. Před vyčerpáním půdu zachrání pravidelné rytí a hnojení kompostem či kravským hnojem.
- Pokud v listopadu už ve skleníku nic nepěstujete, můžete ho využít k přezimování choulostivých rostlin. Jestliže ani uprostřed zimy teplota ve skleníku neklesá pod bod mrazu, můžete sem umístit chryzantémy či muškáty. Zvláštní opatrnosti je potřeba u fuchsií a hortenzií – při poklesu teplot je raději přeneste do sklepa či na zasklenou lodžii.
- Jestliže v zimě výjimečně zasněží, je potřeba sníh ze skleníku pravidelně odhrnovat, aby nedošlo k poškození konstrukce. Pravidelně také kontrolujte tmel, do něhož jsou zasazeny polykarbonátové tabulky. Jakmile pominou největší mrazy, můžete se pustit do oprav skleníku.
Dosluhuje Váš starý skleník? Dopřejte si k Vánocům nový, který Vám už za pár měsíců zajistí skvělou sklizeň!