Během adventu si zdobíme byt umělými i živými stromky, vánočním osvětlením a dalšími ozdobami, ale správný zahrádkář nedá dopustit na rostliny, které mu svým květem udělají radost i v prosinci. Právě teď Vám doma může krásně kvést třeba brambořík, azalka, vznešený hvězdník, pryšec nádherný známý spíše jako vánoční hvězda a také vánoční kaktus. Právě na něj se dnes zaměříme. Víte, jak o kaktus správně pečovat, aby se ve zdraví dožil příštích Vánoc?
Odkud pochází vánoční kaktus
Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) pochází z deštných pralesů Brazílie. Má proto trochu jiné požadavky na pěstování než ostatní kaktusy – na rozdíl od nich snese trochu více zálivky (jeho půda by však nikdy neměla být přemokřená), ale nelíbí se mu na přímém slunci. Současné vyšlechtěné hybridy kvetou v bílé, žluté, růžové, červené a fialové barvě. Ploché články stonku jsou zelené a zubaté, na rozdíl od kaktusu velikonočního, který má články okrouhlé. Mladé rostliny nejdříve rostou vzpřímeně, teprve později přepadají.
6 tipů pro správné pěstování vánočního kaktusu
- Přibližně v polovině května (podle aktuálního počasí) kaktus přesaďte do květináče vhodné velikosti a do substrátu určeného přímo pro kaktusy, nebo i běžného substrátu s přídavkem rašeliny a písku. Poté rostlině dopřejte letnění – vždy na světlém místě, ale nikoliv na přímém slunci.
- Během letnění ho můžete každé dva týdny přihnojit hnojivem vhodným pro kaktusy a pravidelně zalévat. Pamatujte na to, že kaktus vyžaduje zálivku méně často než ostatní letněné pokojové rostliny. Nejlépe ho proto zalévejte až po oschnutí půdy. V horkých letních dnech je možné kaktus rosit.
- Venku kaktus vydrží až do té doby, než noční teploty poklesnou pod 10°C, což v našich podmínkách většinou představuje začátek září. Až do listopadu je poté ideální ponechat kaktus v místnosti, kde se teploty pohybují mezi 12 – 15°C, a během těchto týdnů ho nezalévat. Dobře mu bude třeba ve světlé, ale chladné chodbě.
- Po přibližně 6 týdnech se na koncích stonků začnou objevovat malá poupátka. Na konečné stanoviště kaktus přeneste tehdy, když jsou tato poupata velká 1-2 mm, tehdy už z rostliny neopadají. Během kvetení je možné ho dvakrát přihnojit.
- Vánoční kaktus je velice citlivý na změny, proto ho zbytečně nepřenášejte ani neotáčejte.
- Po odkvětu kaktus opět přeneste na chladné a světlé místo, kde si počká na další letnění. V tomto období znovu omezte jeho zálivku.
Proč vánočnímu kaktusu opadávají květy?
Příčin může být několik. Jednou z nich je příliš suchý vzduch v místnosti, rostlině v tom případě může pomoci rosení. Voda by se však neměla dostat na květy. Dalším důvodem může být přesun kaktusu z chladné do příliš vytopené místnosti. Zvažte proto správné umístění kaktusu, ideální je pro něj severní či západní okno, které se nenachází nad radiátorem. Pokud nemáte jinou možnost, než rostlinu umístit na okno s přímým slunečním svitem, alespoň nechte v místech, kde stojí květináč, neustále stažené žaluzie.