Jak na zazimování zahrady

Zima je už téměř za dveřmi a zahradníci mají čím dál více naspěch. Musí odstranit staré a odkvetlé rostliny, věnovat péči trávníku i záhonům, ale také se věnovat údržbě zahradní techniky a nářadí. Na co se zejména zaměřit, aby zahrádka přes zimu nestrádala?

Péče o trávník

Ohledně podzimní údržby trávníku panuje mezi zahrádkáři více názorů. Někdo nedá dopustit na důkladně shrabaný trávník ošetřený vertikutátorem a provzdušněný speciálními vidlemi či provzdušňovačem. Samozřejmě také důkladně pohnojený hnojivem s vyšším obsahem draslíku a dobře zalitý. Díky tomu vypadá trávník udržovaně a na jaře se za odměnu krásně zazelená.

Další zase radí listí neshrabovat, protože slouží trávníku jako přirozené hnojivo, a navíc poskytne zimní úkryt pro užitečný hmyz a žížaly. Je ale třeba pamatovat na to, že se v neshrabaném listí mohou schovávat i přezimující škůdci, kteří na jaře znovu napadnou vaše stromy a rostliny.

Na jednom se však shodnou všichni – jakmile začne mrznout, už na trávník nevstupujte, abyste ho nepoškodili.

Zazimování záhonů a stromů

Z květinových záhonů odstraňte odkvetlé trvalky a plevel a půdu jemně nakypřete. Vhodné je do půdy užitkových záhonů zaorat kompost či jiné přírodní hnojivo. Na záhony můžete nahrnout shrabané suché listí, které je skvělou izolační vrstvou. K růžím a dalším choulostivým rostlinám je dobré přidat zeminu, případně ještě vrstvu chvojí.

Z okrasných keřů a stromů odřízněte suché a napadené větve, nově vysazené ovocné stromy je dobré natřít vápnem kvůli ochraně před sluncem a praskáním. Živý plot můžete za suchého počasí naposledy zastřihnout.

V listopadu už není vhodná doba pro řez stromů. Odstranit můžete pouze uschlé větve.

Aby voda nezamrzla

Před prvními nočními mrazy nezapomeňte vypustit sudy a další nádoby na dešťovou vodu. Uzavřete také rozvody vody a čerpadla a hadice uskladněte na suchém místě. Zazimujte rovněž bazény a zahradní jezírka.

S kvalitním zahradním nářadím a technikou vám půjde práce rychle od ruky!