Bez cibulovin to na jaře nejde. Kdy je sázet?

Výsadbu cibulovin, které nám dělají radost brzy zjara, je potřeba správně rozvrhnout, nejlépe už koncem léta. Jakmile denní teploty v září či v říjnu klesnou pod 10-12°C, ale v noci zatím nemrzne, nastává ideální období pro výsadbu cibulí na nové období. Pro dokonalý estetický zážitek nesázejte solitéry, ale rovnou celé ostrůvky květin. Sazbu si můžete také naplánovat tak, aby jednotlivé druhy rozkvétaly plynule po sobě a bylo tak na zahradě stále co obdivovat.

Cibuloviny sázejte nejlépe na podzim

Nestihli jste podzimní výsadbu? Můžete to dohnat na jaře, počítejte však s tím, že některé druhy cibulovin musí nejdříve povyrůst než vykvetou, což může trvat i 6-12 týdnů. A pokud přijde opravdu teplé jaro, brzy odkvétají, takže si jejich květy dlouho neužijete. Podzim je zkrátka pro sázení vhodnější.

 

Jarní sázení cibulovin do truhlíků

Pokud se do výsadby na záhony nyní nechcete pouštět, můžete povyrostlými sazenicemi osázet alespoň květináče a truhlíky a těšit se na záplavu květů v nádobách.

Jak na to? Především cibulemi nešetřete a pro dokonalý efekt je vysázejte nejen podle barev, ale také podle doby kvetení. Nebojte se je navrstvit v hustých řadách, několik týdnů si můžete užívat bohatých květů a po odkvětu si cibule uschováte na podzimní výsadbu do záhonu.

Do dostatečně velké nádoby s otvory ve spodu nasypejte vrstvu keramzitu a 10 cm zeminy. Poté zasaďte první vrstvu cibulí a zasypejte ji 5 cm vrstvou zeminy. Takto vrstvěte cibule a zeminu, dokud nedosáhnete požadovaného efektu. Na závěr nasypte poslední vrstvu zeminy a důkladně květináč zalijte.

Při sázení cibulí do vrstev se můžete řídit jednoduchým rozpisem podle doby rozkvětu:

  1. Vrstva (květiny, které rozkvetou nejpozději) – tulipány
  2. Vrstva (květiny, které zpravidla rozkvetou jako druhé v pořadí) – hyacinty a narcisy
  3. Vrstva (květiny, které rozkvétají nejdříve) – kosatce, modřence, ladoňky

 

 

Rýče, motyky, květináče a další zahradnické nářadí nakupujte v e-shopu specializovaném na vybavení pro dům a zahradu – Kokiskashop.cz!