Dokonalý odpočinek u bazénu? Jedině v zahradním lehátku!

Co si představíte pod pojmem „dokonalý relax“? Ničím nerušené chvíle volna na Vaší zahradě nebo dokonce u bazénu? K takovému odpočinku vyžaduje každý z nás něco jiného: někdo dá přednost dobré knize, jiný zase partě přátel, ale všichni potřebujeme nezbytný kousek zahradního nábytku, bez něhož by se nám lenošilo jen obtížně. A tím je zahradní lehátko.

Jak vybrat zahradní lehátko (nejen) k bazénu

Výběr zahradního lehátka není žádná věda, ale na druhé straně byste ho neměli ani podcenit. S našimi radami se však s tímto úkolem hravě vypořádáte a pak už se budete moci oddat sladkému nicnedělání. Na co tedy dbát při nákupu lehátka na zahradu?

Hlavním požadavkem pochopitelně je, aby zahradní lehátko bylo pohodlné. Musí proto být ergonomicky tvarované a podporovat správné zakřivení páteře, aby Vás z ležení nebolela záda. Dalším ukazatelem kvality zvoleného lehátka je materiál použitý k jeho výrobě. Zde se musíte řídit nejen svými osobními preferencemi a celkovým stylem Vašeho exteriéru, ale také podle toho, kolik času a námahy jste ochotni věnovat údržbě svého zahradního lehátka.

zahradní lehátko

Zahradní lehátka vyžadují pravidelnou péči

Každý z materiálů vyžaduje jiný přístup a jiný způsob údržby. Nejnáročnější jsou z tohoto hlediska přírodní dřevo a pravý ratan. Oba druhy přírodních materiálů je třeba pravidelně natírat speciálními oleji nebo jinými přípravky, aby zůstaly dlouho krásné a byly chráněny před nepříznivým počasím. Ratanová ani dřevěná lehátka rozhodně nesmíte ponechat venku při dlouhotrvajícím dešti nebo dokonce na mrazu. Škodí jim i prudké sluneční paprsky, proto je přikryjte speciální plachtou nebo vhodně uskladněte vždy, když je delší dobu nepoužíváte.

Při správné péči se Vám však dřevěná a ratanová zahradní lehátka odmění svojí krásou a dlouhou životností. Oba materiály působí teplým a útulným dojmem a využijete je nejen u venkovního bazénu, ale i při zařizování interiéru. Co se týká dřeva, nejčastěji se nyní zahradní lehátka k bazénu vyrábějí z vysoce trvanlivého teakového nebo akátového dřeva, oblíbená jsou i lehátka ze smrku či borovice, která lze často pořídit za skutečně výhodnou cenu.

Mnohem méně náročná na údržbu jsou kovová zahradní lehátka, která budou vyhovovat milovníkům minimalistického stylu. Tato lehátka zpravidla stačí jen občas otřít měkkým hadříkem, a protože je jejich povrch již z výroby ošetřen proti korozi, více se o ně starat nemusíte. Na někoho však mohou působit poněkud chladným až studeným dojmem. To však snadno napravíte pořízením měkkých polštářů, podhlavníků a podsedáků. Podobná situace panuje i v případě zahradních lehátek z plastu, která jsou téměř bezúdržbová, lehká, skladná a v neposlední řadě velice levná.

Absolutním hitem jsou ratanová lehátka, které jsou k nerozeznání od pravého přírodního ratanu, ale na rozdíl od něj je naprosto bezúdržbový. Nevadí mu dlouhé dny na prudkém slunci, ani déšť, sníh či mráz. Bude stále vypadat jako nový. Z polyratanu se dnes vyrábí skutečně luxusní lehátka, zahradní houpačky nebo dokonce venkovní pohovky s velkorysou plochou k ležení, praktickým zastíněním a měkkými poduškami. Takový relaxační koutek Vám budou závidět všichni návštěvníci Vaší zahrady.

Jaké lehátko si na svoji zahradu zvolíte Vy?