Druhy dýní a jejich pěstování

Věděli jste, že do čeledi tykvovitých patří přibližně 850 nejrůznějších druhů dýní, cuket, melounů a okurek? A že úplně všechny dýně jsou jedlé, a to i ty okrasné?

Dýně jsou opravdovými královnami podzimu a skuteční gurmáni se na ně těší celý rok. U nás si oblibu získávaly pozvolna, možná hlavně kvůli tomu, že jsme je znali jen z nepříliš chutného kompotu. Dnes je však na trhu tolik druhů dýní a na internetu tolik dýňových receptů, že by byla škoda nedopřát těmto zdravým plodům druhou šanci.

Nejznámější druhy

Hokkaidó patří mezi nejoblíbenější dýně, a to nejen proto, že se jako jediná nemusí před vařením loupat, ale i pro svoji skvělou chuť a vysoký obsah betakarotenu. Nejznámější jsou oranžové plody, ale setkat se můžeme i se zelenými se sytě oranžovou dužinou. Nejlépe chutná pečená, lze z ní připravit výbornou polévku, rizoto, využijeme ji i do sladkých pokrmů.

Máslová dýně je jedním z druhů muškátové dýně, má hruškový tvar, obsahuje hodně dužiny a málo semínek. Připravuje se z ní opět polévka, koláč, pomazánka, nebo výborné dýňové hranolky.

Špagetová dýně patří mezi největší dýně. Po tepelné úpravě získáme téměř bez práce z její zajímavě strukturované dužiny zeleninové špagety, ke kterým se hodí téměř jakákoliv omáčka podávaná ke klasickým špagetám. Špagetovou dýni lze samozřejmě i zapékat.

Slavíte Halloween, nebo se Vám jen líbí halloweenské dekorace? Pak nutně potřebujete obří dýni velkoplodou, jejíž plody mohou vážit i několik desítek kilogramů, a které se koncem října vydlabávají nejen v anglosaských zemích, ale i už i u nás.

Pěstování

V našich klimatických podmínkách je nejvhodnější pěstovat dýni hokkaidó, která na rozdíl od muškátové a máslové dýně nevyžaduje tolik tepla. Přesto je nutné dopřát jí prosluněný záhon s dostatkem kompostu (nebo ji rovnou na kompostu pěstovat). Dýně vyžaduje mnoho prostoru, na jednu rostlinu počítejme s 2 m2. Pěstuje se také daleko od okurek a dalších příbuzných rostlin, aby nedošlo k nežádoucímu sprášení. Semínka pro květnový výsev lze zakoupit ve šlechtěné variantě F1, nebo si je schovat z předchozí úrody.

Sklizeň

Dýně je zcela zralá a vhodná ke sklizni teprve tehdy, kdy jí zaschne stopka. Pokud bychom ji utrhli dříve, mohou se skrze „živou“ stopku do plodu dostat bakterie, kvůli kterým se dýni zbytečně brzy zkazí. Správně sklizená a uskladněná dýně může vydržet až do Vánoc.