Nový venkovní nábytek: stylový nebo bez práce?

dřevěný nábytekMůže se vám zdát, že kupovat nábytek do venkovního posezení na sklonku léta je nesmysl. Naopak. Právě teď jdou totiž prodejci s cenami dolů a zahradní vybavení tak pořídíte mnohem levněji než v květnu. A jak vybírat? Nejdřív si důkladně rozmyslete, jestli chcete věnovat čas jeho údržbě a také, kolik za něj hodláte utratit.

Chcete ušetřit a být bez starostí?

Nejjednodušší a také nejlevnější volbou je zahradní nábytek z plastu. Pravda, není příliš pohledný, ale při správném zacházení udělá pár let stejnou službu, jako drahé cizokrajné dřevo. Ale pozor. Není plast jako plast a i při výběru stolů a židlí na zahradu buďte obezřetní.

Není těžké narazit na podezřele levné výlisky tak ošizené na materiálu, že se židlím na hladkém povrchu (dlaždicích, terasu a podobně) rozjíždí nohy a pod sedícím praskají. Což může taky skončit nepěkným zraněním.

Údržba plastového nábytku vám nezabere skoro žádný čas. A vyjde rozhodně levněji, než napouštění už zmíněného cizokrajného dřeva olejem. Stačí jednou za čas nastříkat na povrch speciální čistič, nechat chvíli působit (podle údajů výrobce) a setřít hadrem. A bílý i barevný plast bude zase jako nový. Četnost čištění závisí pochopitelně na tom, zda máte posezení kryté nebo ne.

Zlatá střední cesta – kov

Kdo chce udělat dojem reprezentativním zahradním posezením a nemá v úmyslu za něj utratit majlant, zvolí nábytek z kovů. Také jeho výhodou je minimální náročnost na údržbu. Na začátku sezóny jen zkontrolujete, zda někde není napadený rzí (zejména na spojovacích částech) a ošetříte jej antikorozním přípravkem. A pak už vám bude celé léto stačit jen vlhký hadr.

Pokud se rozhodnete pro kovový zahradní nábytek, budete pravděpodobně volit mezi hliníkem nebo ocelí. Hliníková židle je poměrně lehká, takže jí bude lépe někde v závětří. Díky moderním povrchovým úpravám má jinak nábytek z kovu proti slunci i dešti dlouhodobou odolnost. Každopádně je dobré, když se dají židle skládat nebo štosovat do sebe. Při zimním uskladnění díky tomu ušetříte spoustu místa.

Podobně výhodným řešením bez složité údržby je kovová konstrukce nábytku vypletená syntetickým ratanem. Tomu nevadí slunce ani déšť, ale v zimě musí být chráněný před mrazem. Počítejte tedy i s prostory na jeho uskladnění.

Pro náročné s dostatkem času doporučujeme dřevo

Do každé zahrady se vždycky bude nejvíce hodit nábytek ze dřeva a přírodních materiálů. Vyjde sice o něco dráž, ale jeho krásu nic nenahradí. Před jeho pořízením si však uvědomte, že každé dřevo vyžaduje pravidelnou péči. Jenom tak zůstane dlouhou dobu pěkné a “živé”.

Vybrat si dnes můžete z mnoha druhů dřevin, povětšinou exotických. Akát, meranti, durian, finská borovice nebo teak totiž mnohem lépe odolávají vlivům počasí, než tuzemské stromy. To však neznamená, že by cizokrajné dřevo mohlo zůstat bez údržby.

Ošetření dřevěného zahradního nábytku přípravky na bázi olejů a vosků doporučují výrobci provádět jednou měsíčně. Není se čeho obávat, stačí výživu na dřevo rovnoměrně nanést štětcem, přeleštit a je hotovo. Musíte ale počítat s tím, že vám tahle činnost zabere trochu víc času.

Zahradní nábytek to ovšem nejsou jenom stoly a židle. Při letní grilovačce oceníte služby pomocníka v podobě servírovacího stolku na kolečkách, chytat bronz je zase nejlepší na pohodlném lehátku. A kdo chce, může si pořídit ven rovnou třeba celou sedací soupravu.

Ať se vám podaří vybrat to nejlepší posezení pro vaši zahradu i terasu a užijete si s ním spoustu sluníčka. A třeba ještě letos!

Autor: Martin Kulhánek