Pohodlný, krásný a zároveň odolný slunci i mrazu?

umělý ratanTakový je umělý ratan (polyratan, technoratan). Vypadá jako přírodní, je stejně pružný, také ručně pletený, ale je mnohem odolnější a za poloviční ceny. Nevadí mu déšť, mráz, UV paprsky, přímé slunce ani střídání teplot. Barvy jsou stálé, vlákna se neloupou, nepraskají ani se nelámou a mají delší životnost. Ani údržba není pracná a nákladná, stačí voda, hadřík, případně běžný saponát.

Další výhodou je i širší paleta barev, která nabízí více možností kombinací a hodí se jak na místa klasická tak na místa moderní. Díky odolnosti, je umělý ratan vhodný třeba i do koupelny a kuchyně, kde bývá často vysoká vlhkost. Venku ho můžete mít přes léto, v zimě v domě, na balkóně, na terase nebo venku pod přístřeškem či v altánu. V kombinaci s nerezovými materiály může bez problémů sloužit jako celoroční venkovní posezení.

Přesto, že jsou vlákna vyrobená, od přírodních jsou k nerozeznání. Různá zahradní křesílka, sedací soupravy i jídelní sestavy z umělého ratanu tak přinesou do Vaší zahrady kousek exotické přírody. A to nejen v podobě klasického nábytku, ale téměř jakéhokoli doplňku. Mezi ně patří např. botníky, komody, šuplíky, uzavíratelné truhly, koše, věšáky, taburety nebo podnožky. Z menších výrobků jsou to třeba obaly na květináče, závěsné koše, stínidla, různé misky, košíky, krabičky a miniatury.

Samotný umělý ratan je velice lehký, na kostry se většinou používá hliník, takže celkově nábytek moc neváží a snadno se přenáší i větší kousky. Pro kompletní ochranu jsou některé kovové části nerezové nebo pokryty nerezovým nátěrem. K takovému venkovnímu nábytku se pak hodí nepromokavé podušky nebo snímatelné potahy, které se dají vyprat a Váš nábytek pak zase vypadá jako nový.