Jaké rostliny je ideální zasadit v dubnu?

Aby byla naše zahrada dokonalá a všem rostlinám se dařilo, nestačí jenom správná a kvalitní péče. Je také třeba dodržet zásady toho, kdy budeme určité rostliny nebo plodiny sázet. A pokud vás zajímá, co je ideální sázet právě v měsíci dubnu, pojďme se podívat na jednotlivé možnosti, které v daném směru máme.

Začínáme zeleninou

Duben je rozhodně měsícem, kdy bychom neměli zapomenout na zeleninu. Právě od samotného začátku, až do konce měsíce přichází ideální doba na to, abychom zeleninu do záhonů zasely. Nejprve je vhodné začít s různými salátovými typy, a to a ť už se jedná o běžný salát hlávkový, stejně jako o salát ledový, nebo třeba takzvaný letní. Dále je také košťálová zelenina, pro kterou je období dubna ideální dobou, kdy by se měla do naší země dostat.

Zapomínat bychom ale neměli ani na červenou řepu, stejně jako třeba hrách, nebo další různé typy luštěnin. Samozřejmě zde pozor na důležité podmínky výsevu, jelikož právě u hrachu je nutná dostatečná vlhkost půdy, jinak se mu nemusí příliš dařit, a to ani v jeho začátcích.

Když vlastníte pařeniště…

Výše uvedená zelenina je tou hlavní, kterou bychom měli během měsíce dubna umístit do našich běžných záhonů. Jsou samozřejmě ještě další typy, ale ty už vyžadují teplejší podnebí. Můžeme buď počkat na květen, nebo si pomoci pařeništěm. Pokud ho máme, můžete v dubnu začít se sadbou i další zeleniny. Pro pařeniště je jako stvořená třeba růžičková kapusta, stejně jako pórek, popřípadě i kedlubny. Navíc začínat s těmito typy už v dubnu je výhodné také proto, že si sklizeň budeme moci užít už v období léta.

Začne-li se blížit konec měsíce dubna, je opět čas naši zahrádku a naše pařeniště navštívit, a to s novou dávkou rostlin. Tentokrát to již může být tolik oblíbená zelenina, jako jsou okurky, stejně jako papriky, nebo rajčata či lilek. I zde nezapomínejte právě na umístění do pařeniště a na to, aby zde rostliny měli skutečně dostatečné teplo i vlhkost. Jedině tak se výsadba podaří. Konec dubna je však ideální také pro zasazení melounů.

Jak na okrasné rostliny?

Pokud ovoce a zelenina nejsou to jediné, co chcete na vaší zahradě sázet, můžete jít i cestou okrasných rostlin, konkrétně potom květin. I u nich platí, že je třeba dodržet termín výsadby. V průběhu dubna je nejlepší začít s vysazováním kapradin, stejně jako různých bambusovitých rostlin, nebo okrasných trav. Dobrou volbou pro duben jsou ale i různé skalničky, které také patří mezi nejvyhledávanější živé dekorační prvky současných zahrádkářů.

Pokud si navíc potrpíte i na dokonalou zeleň na vašem trávníku, je třeba jeho zvelebování věnovat právě čas v měsíci dubnu. Konkrétně tento měsíc je nejideálnější ve chvíli, kdy zakládáte nový trávník. A to klasickou cestou, nikoliv s použitím v posledních letech moderních travních koberců.

Nezapomínejte ani na dřeviny

Duben je také ideální dobou na výsadbu dřevin. Většina z nás samozřejmě jak ovocné, tak i okrasné stromy, nebo drobné keře kupuje už předpěstované. Přesto je třeba dodržet několik pravidel a jedním z nich je zcela určitě to, že právě v dubnu bychom je měli umístit na požadované místo. Vhodná je doba od poloviny, do konce daného měsíce.

Příprava půdy je důležitá

A co dodat na závěr? Že ani správně načasovaná výsadba nemusí nutně znamenat stoprocentní úspěch. A to samozřejmě z toho důvodu, že základem jsou i dobře připravené záhony. Ty by měly být v první řadě zryté, měly by být odstraněn jakýkoliv plevel, stejně jako by nemělo chybět kvalitní hnojivo. A to jak přírodní, tak v případě nutnosti třeba i to průmyslové, které se bude hodit k požadovaným rostlinám. Jedině tak budou mít hned na svém počátku dostatek výživy pro svůj bezproblémový růst.