Vypěstujte si vlastní melouny!

Máloco osvěží v horkém létě tak jako pořádně vychlazený meloun. Nejlépe takový, který nebyl vystaven zbytečným chemickým postřikům a transportu přes půl světa, protože pochází z Vaší vlastní zahrady.

Na úvod máme špatnou zprávu – letos už vlastní melouny nestihnete. Sazenice je potřeba předpěstovat a teprve v druhé polovině května je umístit na stanoviště. Pro vyklíčení potřebují teplotu alespoň 20°C bez nočních poklesů, při teplotě okolo 30°C klíčí velice rychle. Pokud máte zahradu ve vinařské oblasti, je možné melouny po 15. květnu vysadit i ven, ve středních a vyšších nadmořských výškách je nutné použít skleník či pařeniště. Pro pěstování v našich podmínkách jsou nejvhodnější rané odrůdy, jako je například Sugar Baby.

Jak sázet melouny

Pro sazenici vyhloubíme jámu, na dno umístíme vyzrálý kompost či hnůj a zasypeme zeminou. Melouny sázíme v metrových rozestupech a výhonky navádíme na oporu. Meloun se může plazit i po zemi, pak jsou nutné alespoň dvoumetrové rozestupy. Pro zdárnou násadu plodů je potřeba rostliny hlavně pořádně zalévat a ve skleníku jim zajistit opylování.

Jak poznat zralý meloun

Na sladké plody je potřeba si počkat až do druhé poloviny léta. Zralý meloun poznáte podle toho, že začne vonět, kolem stopky praská a když na něj poklepete, ozve se dutý zvuk. Naprosto spolehlivým vodítkem pro určení zralosti je pak zasychání listového úponku. Ten vyrůstá z paždí listu podobně jako stonek a jakmile seschne, je nejvyšší čas meloun sklidit a během týdne až 10 dnů si na něm pochutnat.

 

Meloun je plodová zelenina čeledi tykvovitých původem z Afriky. Dělí se na dvě hlavní skupiny – meloun cukrový a meloun vodní. U nás je nejznámější a nejoblíbenější právě meloun vodní, jehož dužina je tvořena z 90 – 93% vodou. Obsahuje rovněž kyselinu listovou, vitamín C, železo a vápník. Meloun může snadno dosáhnout váhy kolem 15 kg, nejvhodnější ke konzumaci jsou plody vážící okolo 2 kg.