Kostival lékařský

kostival lékařskýVytrvalá a statná bylina vysoká 80-120 cm s oddenkem, který je na povrchu černý a uvnitř bílý. Lodyha je příma, dole čtyřhranná, nahoře větvená a celá ochlupená. Listy jsou kopinaté, 10-20 cm dlouhé, z rubové strany silně žilnaté a více chlupaté než na líci. Květy výrůstají na malých stopkách, spojených do hustých květenství, která připomínají drobné zvonečky. Barva květů je nachová, někdy  růžová nebo bílá, plodem je tvrdka s jedním semenem. Rozrostlý kostlival může mít stovky semen.

Využití

Kostival má protizánětlivé a hojivé účinky a je určen zejména k vnějšímu použití. Vnitřně se užívá při zánětech žaludeční sliznice (peptický vřed) a díky obsahu hlenotvorných látek i k lepšímu odkašlávání. Vnitřně by se neměl užívat delší dobu. K vnějšímu použití se strouhá čerstvý kořen a ve formě obkladu nebo masti aplikuje na kůži. Tiší bolest a hojí všechny otevřené povrchové rány, pohmožděniny, bércové vředy, křečové žíly, záněty žil i dnu. Zmírňuje bolesti kloubů, páteře i artrotické bolesti a pomáhá i při srůstání kostí. Mast je výborná i na bolavé a unavené svaly. Při paradentóze potíráme dásně nálevem.

Pěstování, sběr

Kostival má rád slunná stanoviště s půdou bohatou na živiny, nejlépe hlinitou nebo jílovitou, s pH slabě zásaditým až slabě kyselým. Půda musí vždy být dostatečně vlhká nebo v dosahu vody, jako je např. potok, jinak je třeba kostival dobře zalévat. Sbíráme kořen, který očistíme, omyjeme, rozpůlíme a rychle sušíme na slunci nebo při umělé teplotě do 45°C. K sušení sbíráme kořen brzy na jaře nebo na podzim, kdy je minimální nadzemní část a v kořenech je nejvíce léčivých látek. Čerstvý kořen je léčivý kdykoli během vegetace a používá se ihned.