Jaké zvolit netradiční stromy na vaši zahradu?

Většina z nás jde při zvelebování své zahrady cestou klasiky a tak nejčastěji volí takové rostliny a dřeviny, které jsou považovány za ty klasické a tradiční. Pokud bychom se ale podívali právě na oblast dřevin, tedy stromů, nemusí to být nutně jenom klasika. Jsou totiž i další varianty různých netradičních stromů, se kterými určitě chybu neuděláme. Pojďme se podívat na to, které to jsou a kde se nejlépe inspirovat.

Podívejme se do minulosti

Poměrně zajímavou inspiraci dnes můžeme najít také v minulosti, a to hlavně u stromů, které byly v dřívějších letech klasikou, ale postupně byly vytlačeny hlavně jabloní, hruškou, nebo třešní. Přitom i tyto stromy mají rozhodně své kouzlo a dají se považovat za netradiční varianty. Jednou z takových je třeba mišpule. Jedná se skutečně o název stromu, který dokáže plodit ovoce, které je využíváno hlavně do zavařenin, jako jsou různé marmelády, nebo džemy. Pokud strom ochráníme před silnějšími mrazíky, stejně jako před silnějším slunečním svitem, můžeme se těšit nejenom z plodů, ale i z nádherných květů.

Podobně zajímavě kvete, ale stejně tak i plodí takzvaná kdouloň. Ačkoliv tato rostlina může být přirovnávána spíše ke keři, rozhodně by měla mít v netradiční zahradě své místo. Má plody, které jsou velmi podobné jablkům a dle starých bájí mají blahodárné účinky na naše tělo, jelikož jsou považovány za afrodiziakum. Třetím zajímavým, a pravděpodobně z této trojice nejznámějším stromem jsou ryngle. V principu se sice jedná o odnož klasické slivoně, ale plody samotné už se výrazně liší, jelikož mají žlutozelenou barvu a rozhodně zajímavou chuť. Pokud si vzpomenete na své dětství, potom jistě budete vědět, že se daným plodům říkalo „špendlíky“.

 Nechte si inspirovat v zahraničí

Ne vždy ale musíte chodit pro inspiraci jenom do minulosti, jelikož stejně tak je možné podívat se do zahraničí. A pokud v tomto směru jedna země vede, je to určitě Japonsko. Tato země je jasně spjata s jedním hlavním druhem, a to jsou samozřejmě bonsaje. Ty nemusíte pěstovat jenom v květináčích na vašich oknech, ale větší druhy se mohou hodit i na vaši zahradu. Pokud u této země ještě zůstaneme, jsou zajímavou volbou i takzvané tvarované stromy. Ty nejčastěji koupíte v již vypěstovaném stavu, kdy jsou stříhány a celkově upravovány tak, aby dokázaly navodit kouzlo právě toho, že se nacházíte přímo v japonské zahradě.

Zkuste i takzvané solitérní stromy

Když už jsme se podívali do minulosti, je určitě dobré podívat se také na současnost, nebo lépe řečeno budoucnost, kterou vidí současní návrháři zahrad. Dnes totiž velmi doporučují takzvané solitérní stromy. Jedná se o opadající okrasné dřeviny, které však nabídnou možnosti nádherných květů na jaře, ale i neméně zajímavě barevně laděných listů na podzim. Tím hlavním, čím se tyto stromy pyšní, je jejich vzhled. Nejčastěji mají tenčí kmen, který však přechází ve výraznou košatou korunu, která může mít různé tvary. Nejčastěji se jedná o koruny kulovité, stejně jako o koruny deštníkovité, nebo štíhlé. Hledáte-li na vaši zahradu moderní formy stromů, jsou právě solitérní stromy takovou variantou, se kterou chybu rozhodně neuděláte. Proto jsou oblíbené hlavně v souvislosti s novostavbami.

Pokud si zmíníme několik konkrétních možností, může se jednat jak o javory, tak je možné zvolit také druh, který nese název katalpa. Třetí možností jsou ale také jeřáby, které kromě svého vzhledu zaujmou také svými barevnými drobnými plody. Čtvrtým zástupcem může být i japonská třešeň, kterou se lehce dotýkáme již zmíněné zahraniční inspirace, ale svým vzhledem patří právě do tohoto segmentu.